Kandidát na prezidenta vs. poslanec: Poslední šermířský duel byl sveden v roce 1967 | Reflex.cz
nahoru

Kandidát na prezidenta vs. poslanec: Poslední šermířský duel byl sveden v roce 1967

Martin Mrázek11. června 2019 • 08:30
Poslední šermířský duel ve Francii: Deffere vs. Ribiere
• video: 
Facebook

Souboje mezi dvěma protivníky dle předem stanovených pravidel byly populární ještě na počátku 20. století. A to navzdory tomu, že církev je zakázala již ve středověku. A v průběhu 17. století i vládci zemí, v nichž se nejčastěji odehrávaly. Tato tradice nakonec vymizela až před 1. světovou válkou. Dva Francouzi na ni nicméně dali vzpomenout ještě v 60. letech. Za přítomnosti celého zástupu novinářů.

Spor mezi Gastonem Defferrem a Reném Ribierem začal při zasedání Národního shromáždění. Defferre, tehdejší kandidát socialistů na prezidenta, okřikl Ribiera slovy „Sklapni, hlupáku“. Ribiere požadoval omluvu, a když se jí nedočkal, požadoval místo toho satisfakci. Situaci tak vyřešil dle rodinné tradice, jelikož jeho otec i děd se zúčastnili hned několika duelů.

Polyamorie neni promiskuita. Jsem rád, že jiní muži dají mé ženě to, co já nemohu,…

Navzdory všeobecným představám končily takové souboje jen málokdy smrtí. Šlo skutečně především o „satisfakci“. Tedy navrácení cti tím, že člověk ukázal, že je pro danou věc ochoten i položit život. Tradičně byly duely výsadou šlechty, ale v průběhu času se staly běžnou věcí mezi armádními důstojníky i vyššími vrstvami společnosti obecně. Kordy či pistole proti sobě zdvihaly nezřídka i ženy.

Souboj se odehrál v Neuilly-sur-Seine na severozápadu Paříže a rozhodcoval ho Jean de Lipkowskiin, tehdejší ministr zahraničí. Použity byly kordy, přičemž Defferre odmítl ty se ztupeným ostřím. René Ribiere se měl následujícího dne ženit a Defferre se zavázal, že ho zraní tak, aby mu svatební noc pořádně zhořkla. Prezidentský kandidát byl pak skutečně tím, kdo zasáhl protivníka jako první. Jean de Lipkowskiin chtěl duel následně ukončit, Defferre byl ale proti. Ribiere souhlasil s pokračováním a Defferre ho brzy zasáhl znovu. Poté již Lipkowskiin duel nekompromisně ukončil.

Gopnici: Alkohol, násilí a primitivismus aneb To nejhorší, co můžete vidět v Rusku

Jak moc souboj ovlivnil Ribierovu svatební noc, už zaznamenáno není. Oba soci nicméně dále pokračovali v politice. Defferre působil od roku 1981 jako ministr ve vládě, a to až do své smrti o 5 let později. Ribiere zastával vysoké pozice v Evropském parlamentu, po roce 1978 ale politiku opustil. Zemřel na Boží hod roku 1998. Oběma bylo v době smrti 75 let.

Bohumil Pečinka: Hřib jako Krnáčová a zběsilý hon na bytové spekulanty
Děsivé snímky, které měly skončit v řece. Fotografie mrtvých, které způsobily…Klíčová slova: Francie, šermování, souboj, duel, video, historie


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější