nahoru

Jak se vyráběl hoax proti Zemanovi: Unikátní záběry z natáčení fake videa, které mělo pošpinit prezidenta

Jiří X. Doležal 24. května 2019 • 09:20
Video se připravuje ...
Jak vznikalo fake video z pádu Miloše Zemana v Budapešti.
• video: 
Archiv

Aby bylo jasno: Prezidenta Zemana nemůžu ani cítit. Je-li ovšem terčem sprostého vylhaného útoku, cítím potřebu se ho zastat. Proto se s vámi rád podělím o unikátní záběry z natáčení fake news o tom, jak Zeman při návštěvě Maďarska upadl. Svědek události i záznam potvrzují, že šlo o organizovanou a zřejmě i drahou akci, ne o klukovinu nějakého puberťáka.

Nejprve mi do schránky přišel e-mail v angličtině, který se tvářil, že je odeslán z e-mailu skutečně existujícího redaktora skutečně existujícího maďarského periodika. Psalo se v něm, že se při návštěvě našeho prezidenta v Maďarsku staly události zachycené na přiloženém videu, že maďarské periodikum to natočilo a v Česku se o tom nepíše. Po prozkoumání videa bylo poznat, že jde o fake – onen údajný Zeman byl člověk s maskou Zemana na obličeji. A složité nebylo poznat ani to, že je e-mail odeslán nikoliv redakčním maďarským kolegou, ale z freemailu – šlo o e-mail od jemu ukradené identity. O věci jsem napsal.

Na původní video se můžete podívat zde:

Video se připravuje ...
Fake news: Kdosi vytvořil a rozeslal českým médiím video, ve kterém falešný Zeman upadl v Maďarsku.VIDEO Archiv

Jsou organizovaní a mohou být nebezpeční

Včera mi přišel další e-mail, a protože mi po pár dnech dovolené už zlotřilá líheň protikuministické a protibabišovské reakce jménem Reflex opravdu chybí, e-maily čtu. V tomhle se psalo (ve slovenštině), že čtenář četl můj článek o útoku na Zemana. A pak pokračuje: „Shodou okolností jsme tehdy byli s kolegy v Budapešti na veletrhu. Při návštěvě Šándorova paláce jsme byli svědky akce z videa. Celé se to odehrálo v době, kdy nebyla v blízkosti delegace ani žádná její auta, takže auta na fake videu jsou nastřižená. Před palác přišel muž, který měl zjevně na hlavě masku, se skupinou Asiatů a ochrankou, bavili se spolu lámanou angličtinou, měli vysílačky a vypadali jako velice sehraný tým. Muž v masce předstíral, že se chce před palácem vyfotit. Hned potom naschvál zakopl a svalil se před dohlížející policisty, kteří mu vyrazili na pomoc. Hned jak akce skončila, opustila celá skupina v rychlosti místo. Celé to trvalo asi jen minutu a nikdo z turistů moc nechápal, co se vlastně děje. Na záběru, který jsme z toho natočili, je vidět i jeden z mužů, který to fake video natáčel.“

E-mail byl podepsaný, z existující identity, ale já čtenářovo jméno nezveřejním. Jeho popis natáčení fake videa proti Zemanovi i video samé ukazují, že jde o organizovanou skupinu, která může být nebezpečná. Ale o pravdivosti těchto záběrů asi není proč pochybovat. A ukazují jednoznačně zásadní věc: Přestože našeho prezidenta je potřebné kritizovat z desítek a desítek zcela racionálních důvodů, musíme zároveň připustit, že je terčem zcela zavrženíhodných a vylhaných útoků, které vytváří nějaká více či méně organizovaná skupina a které stojí nějaké nezanedbatelné peníze. A my, řadoví občané, se můžeme jen dohadovat, která politická síla či tajná služba za tím svinstvem, kdy chtěli zesměšňovat invalidního člověka tím, že nahráli, jak upadl, stojí.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.