Psychopati mezi námi: Mezi chladnokrevně operujícím chirurgem a masovým vrahem je tenká hranice | Reflex.cz
nahoru

Psychopati mezi námi: Mezi chladnokrevně operujícím chirurgem a masovým vrahem je tenká hranice

Bohumil Pečinka6. března 2019 • 14:30
Radkin Honzák doporučuje knihu Maličkost pro premiéra a jiné povídky od Michaely Mlíčkové Jelínkové
• video: 
Martin Bartkovský

Čas od času proniknou do běžné mluvy odborné termíny, které se posléze stávají hitem sezóny. V té loňské patřil k nejpoužívanějším psychiatrický pojem psychopat, který v českém prostředí proslavil psychiatr a psychosomatik Radkin Honzák.

O tomto tématu také pojednává jeho nová kniha (Čas psychopatů), kterou napsal společně s historikem (a bratrem) Františkem. Paradoxem je, že současná, hyperkorektní doba slovo psychopat „vyloučila“ z lékařské oficiální terminologie s odůvodněním, že tyto lidi s poruchou osobnosti dotyčné označení ponižuje.

Ohýbání vidliček pomocí (de)mentální energie aneb Jak jsem hanebně pomluvil…

Bratři Honzákové však vzali tento termín přece jen na milost. Lékař Honzák v první části knihy teoreticky popisuje osobnostní charakteristiky lidí, o nichž soudí, že jich je v každé populaci jedno procento. A jejich hlavní charakteristika? Neexistence strachu a empatie, přičemž psychopati jsou dobří a špatní.

„Mezi chladnokrevně operujícím neurochirurgem a sériovým zabijákem, který vraždí pro potěšení a vzrušení, je jen vláskově tenká hranice. Přestože každý z nich se chová jinak, shodují se v tom, že nepociťují žádný strach.“ Současně jsou to lidé šarmantní, charismatičtí, kteří vyhledávají mezní situace, a proto jsou z nich vůdcové, často političtí.

Jak dokládá ve druhé části jeho bratr František, k psychopatům patřili v Česku různorodí lidé, od svatého Vojtěcha přes Jana Žižku až k hochštaplerovi Harrymu Jelínkovi, jenž podvodně prodal Karlštejn.

Profesor Höschl: Pojem psychopat se zneužívá, kvůli Babišovi jsem dostal čočku, o…

Ve stejnou dobu vychází kniha diplomatky a spisovatelky Mi­chaely Mlíčkové Jelínkové s názvem Maličkost pro premiéra a jiné povídky, kde figuruje Radkin Honzák v roli konzultanta. To, co on sám popisuje teoreticky, o tom velmi plasticky pojednává Mlíčková Jelínková ve svých beletristicky laděných povídkách. Figuruje tu paranoidní vojenský zpravodajský důstojník, děvkař a pilot letadla, asociální šumavský podivín, chladnokrevný zloděj – co povídka, to jiný typus psychopatického jedince, což z autorčiny knihy dělá volné pokračování knihy bratrů Honzákových. Slovo psychopat z běžné mluvy jen tak nezmizí.

10 nejlepších hororů všech dob: Hororový zlatý fond aneb nejděsivější filmy historie
Pes, co se dívá jako člověk i oškubané kuře mutant: Fotografie zvířat, které vás zneklidní
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější