nahoru

Virální video, na kterém feministka lije bělidlo do rozkroků mužů, je dílem ruské propagandy

Daniel Baret 12. října 2018 • 10:40
Video se připravuje ...
Anna Dovgaljuk, jejíž jméno ruská propaganda zneužila ve videu.
• video: 
Facebook

Mnohá západní média (britské deníky The Sun, Independent, Daily Mail, nebo americká televize Fox News) nedávno zveřejnily video, na kterém měla ruská ženská aktivistka Anna Dovgaljuk lít v metru do rozkroků nic netušících mužů směs vody a bělidla. Její akce vyvolala pobouření, ale jak se ukázalo, jedná se podle všeho o další zdařilé dílo ruské propagandy, které mělo vyvolat kritiku feministek.

Podle videa měla dvacetiletá petrohradská studentka práv a Miss z minulého roku Anna Dovgaljuk, která bojuje za práva žen, polít v metru desítky mužů směsí vody a bělidla. Měla jím tím poškodit oblečení. Bojovat měla proti manspreadingu, tedy jevu, kdy muži v prostředcích veřejné dopravy sedí s široce rozkročenými nohama a tím prý ponižují ženy.

Když se ovšem video stalo známým především na Západě, ozvalo se několik ruských mužů, kteří přiznali, že dílo je falešné a oni dostali zaplaceno za účinkování v tomto klipu.

Jak se pak objevilo v minulých dnech v amerických médiích, stopy vedou k lidem, kteří úzce spolupracují například s ruskou oficiální propagandistickou televizí RT, která vysílá v několika jazycích pro zahraničí. Jedná se tak podle všeho s největší pravděpodobností o další dílo velmi aktivní ruské propagandy.

Záměrem videa bylo nejdříve zaujmout na Západě a pak „doputovat zpět“ na ruské sociální sítě, kde očekávaně zvedlo velkou vlnu kritiky proti podobným radikálním akcím feministek.

Anna Dovgaljuk přitom v poslední době skutečně natočila mnoho videí, ve kterých bojuje za práva žen v Rusku.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.