Hořící letadla a desítky mrtvých v ohnivém pekle. Německo si připomíná tragédii na základně Ramstein | Reflex.cz
nahoru

Hořící letadla a desítky mrtvých v ohnivém pekle. Německo si připomíná tragédii na základně Ramstein

Martin Bartkovský, ČTK28. srpna 2018 • 14:30

Tragicky skončila před 30 lety, 28. srpna 1988, letecká show na americké letecké základně Ramstein poblíž města Kaiserslautern v německé spolkové zemi Porýní-Falc. Při předvádění letecké akrobacie před asi 300.000 diváky se střetly dva ze tří italských letounů akrobatické skupiny Frecce Tricolori. Jeden z nich následně dopadl přímo do davu přihlížející diváků a explodoval. Na místě zemřelo 39 lidí, dalších 31 podlehlo následkům zranění později, přes 1000 lidí bylo zraněno.

Celkem si neštěstí vyžádalo 70 lidských životů. Podíl na vysokém počtu mrtvým měla i komplikovaná a nedostatečně zajištěná lékařská služba. Navíc vůbec nefungovala součinnost mezi americkým zdravotnickým týmem, působícím na základně, a zdravotníky z okolních německých měst.

Po této události byla přijata nová bezpečností opatření pro letecké přehlídky, kdy skupiny létají pouze ve vymezeném prostoru mimo sektor diváků. Podle neštěstí byla podle některých informací pojmenována německá skupina Rammstein, která vznikla v roce 1994.

Video, ze kterého mrazí. Bezpečnostní kamery zachytily pád janovského mostu
Když v Praze hořely tanky. Podívejte se na barevné fotky sovětské okupace, které jinde …

Martin Bartkovský, ČTKMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější