nahoru

Hořící letadla a desítky mrtvých v ohnivém pekle. Německo si připomíná tragédii na základně Ramstein

Martin Bartkovský, ČTK 28. srpna 2018 • 14:30
Video se připravuje ...
Záběry z letecké nehody na vojenské základně Ramstein v Německu
• video: 
Facebook.com

Tragicky skončila před 30 lety, 28. srpna 1988, letecká show na americké letecké základně Ramstein poblíž města Kaiserslautern v německé spolkové zemi Porýní-Falc. Při předvádění letecké akrobacie před asi 300.000 diváky se střetly dva ze tří italských letounů akrobatické skupiny Frecce Tricolori. Jeden z nich následně dopadl přímo do davu přihlížející diváků a explodoval. Na místě zemřelo 39 lidí, dalších 31 podlehlo následkům zranění později, přes 1000 lidí bylo zraněno.

Celkem si neštěstí vyžádalo 70 lidských životů. Podíl na vysokém počtu mrtvým měla i komplikovaná a nedostatečně zajištěná lékařská služba. Navíc vůbec nefungovala součinnost mezi americkým zdravotnickým týmem, působícím na základně, a zdravotníky z okolních německých měst.

Po této události byla přijata nová bezpečností opatření pro letecké přehlídky, kdy skupiny létají pouze ve vymezeném prostoru mimo sektor diváků. Podle neštěstí byla podle některých informací pojmenována německá skupina Rammstein, která vznikla v roce 1994.

Martin Bartkovský, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.