nahoru

Jak Češi vnímají nepořádek? Třetina lidí kvůli němu špatně spí, více než polovinu uklízení nebaví

-bam- 24. srpna 2018 • 10:53
Video se připravuje ...
Průzkum IKEA Život doma 2018
• video: 
Ikea

Abychom měli prostor na to, co je pro nás důležité, potřebujeme se doma cítit příjemně a mít věci na svém místě. Proto se IKEA letos zaměřila na toto téma podrobněji a ve svém novém průzkumu Život doma zjišťovala, jak Češi pořádek a nepořádek vnímají, co ho nejčastěji způsobuje a jak to ovlivňuje vztahy v domácnosti. I když více než polovina Čechů uklízí nerada, mít uklizeno je pro nás důležité. Třetina z nás má dokonce kvůli nepořádku neklidné spaní. Podrobná čísla průzkumu zjistíte v přehledném videu v úvodu článku.

Nepořádek – potýkáme se s ním doma všichni, jen pohled na něj míváme často různý. Na něčem se ale přeci jen shodneme. Pro 78 % lidí nepořádek začíná tam, kde už nemůžeme najít svoje věci. Pro 72 % je signálem k okamžitému úklidu, když věci nemáme kam odkládat. 41 % Čechů ale zároveň přiznává, že únosnost nepořádku posuzuje podle momentální nálady!

Více jak polovinu Čechů (55 %) uklízení zkrátka nebaví. Vidí v tom jen povinnost a žádnou zábavu ani odreagování. Někteří jsou proto schopni zajít až do extrému – 29 % lidí úklid odkládá až do chvíle, kdy se doma nemůžou hnout a v chaosu se jim ztrácejí věci. Uklízením strávíme denně v průměru 30 minut, o víkendu zhruba hodinu až dvě.

Odložené knihy, časopisy, letáky, psací potřeby, dětské hračky a elektronika patří podle Čechů k běžnému každodennímu nepořádku. Obvykle ho tolik neřešíme. Situace se mění, když u dveří zazvoní nečekaná návštěva. 79 % Čechů se poté vrhá na zběsilý úklid a všechny odložené a poházené věci odklízí z dohledu.

Nepořádek dělají i věci, které nemají své místo

„Naše věci mají doma obvykle své dané místo, kam patří. Ne vždy je tam máme, ale alespoň při úklidu víme, kam je dát. Z průzkumu nám vyplynulo, že více jak třetina (36 %) respondentů přiznává, že nepořádek u nich doma někdy způsobuje i to, že některé věci zkrátka nemají své stálé místo. Nevědí, kam je uložit, a tak jim kazí příjemnou atmosféru doma,“ říká Lucie Sobotková, vedoucí prodeje oddělení úložných prostor IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko. Nejčastěji jsou to elektronické nabíječky (33 %), letáky a katalogy (30 %), kabely (20 %), dopisy, pohledy a přáníčka (20 %) a suvenýry (19 %). Díky tomu, že jsou tyto věci neuspořádané, tak dělají nepořádek častěji než jiné věci.

A co by Čechům dělání pořádku nejvíce usnadnilo? 58 % z nás by pomohlo více úložných prostor nebo jejich lepší řešení (46 %). A samozřejmě také mít méně věcí (40 %) nebo větší byt či dům (32 %). 38 % Čechů upřednostňuje domácnost zařízenou v duchu minimalismu. Mají, nebo by si alespoň přáli mít toho méně. Nejvíce se to týká rodin s malými dětmi (45 %). Naproti tomu studenti (39 %) a singles (40 %) rádi osobní předměty a vzpomínky sbírají a doma si je vystavují.

K šílenství nás dohání lepkavá podlaha

Celých 60 % Čechů má pocit, že doma nikdo neuklidí lépe než oni sami. To platí hlavně o ženách. Muže zase rozčiluje, když jsou ženy posedlé uklízením. Je ale jeden druh nepořádku, který muže rozčiluje mnohem více než jejich polovičky. Jsou to rozházené dětské hračky na podlaze.

I když Češi nenacházejí v úklidu žádnou zvláštní zálibu, nepořádek se odráží na tom, jak se cítí. Zhruba třetina Čechů (32 %) je dokonce večer před spaním nervózní, když nemá uklizeno. A co nás spolehlivě rozpálí doběla? Jednoznačně vede lepkavá podlaha, dále použité kapesníčky povalující se kolem a špinavé oblečení na podlaze.

-bam-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.