nahoru

IKEA šokovala zákazníky. Uvnitř jednoho z obchodů postavili dům zničený válkou v Sýrii

Martin Bartkovský12. listopadu 2016 • 11:00
IKEA šokovala zákazníky. Uvnitř jednoho z obchodů postavili dům zničený válkou v Sýrii
foto: vimeo.com

Akci má na svědomí Červený kříž, který v jedné z norských poboček známého nábytkářského řetězce vybudoval model domu s názvem „pětadvacet čtverečních metrů Sýrie“. Kromě prohlídky autentického obydlí mohli kolemjdoucí i přispět na konto Červeného kříže.

Zatímco většina modelových bytů o malé výměře skrývá spoustu moderních vychytávek, tenhle je jiný. Obsahuje ohořelé plyšáky, zašlé fotky na stěnách, pár dek a barel na pitnou vodu. A suť. Spoustu suti, která sem napadala ze zborcené zdi zasažené leteckou pumou. IKEA, Červený kříž a reklamní agentura POL Advertising "přenesla" válku ze Syrie do Norska. Alespoň prostřednictvím kopie tamního obydlí trpícího dlouhotrvajícím konfliktem.

Předlohou pro tuto nezvyklou interaktivní instalaci byl skutečný dům, ve kterém žije v Damašku Syřanka Rana, matka čtyř dětí. Celkově obývá zdemolovanou betonovou buňku devět lidí. "Určitě by bylo jednodušší jen vylepit plakát. Ale chtěli jsme se co nejvíce přiblížit realitě. Takto lidé skutečně žijí," řekla pro CNN Maja Foldero z reklamní agentury POL Advertising.

Interiér byl v obchodním domě k vidění do konce října a prošlo kolem něj více než 80 tisíc návštěvníků. Vybavení domu bylo navíc opatřeno stejnými cedulkami, jaké má v Ikee všechno zboží. Kromě informací o životě v Sýrii během války, nesla každá zároveň informaci, jak pomoci, a kam Červenému kříži přispět. Že šlo o velmi úspěšnou kampaň svědčí i fakt, že se podařilo vybrat 22 milionů euro.Klíčová slova: sýrie, uprchlíci, válkaDiskuse ke článku