IKEA šokovala zákazníky. Uvnitř jednoho z obchodů postavili dům zničený válkou v Sýrii | Reflex.cz
nahoru

IKEA šokovala zákazníky. Uvnitř jednoho z obchodů postavili dům zničený válkou v Sýrii

Martin Bartkovský12. listopadu 2016 • 11:00
IKEA šokovala zákazníky. Uvnitř jednoho z obchodů postavili dům zničený válkou v Sýrii
foto: vimeo.com

Akci má na svědomí Červený kříž, který v jedné z norských poboček známého nábytkářského řetězce vybudoval model domu s názvem „pětadvacet čtverečních metrů Sýrie“. Kromě prohlídky autentického obydlí mohli kolemjdoucí i přispět na konto Červeného kříže.

Zatímco většina modelových bytů o malé výměře skrývá spoustu moderních vychytávek, tenhle je jiný. Obsahuje ohořelé plyšáky, zašlé fotky na stěnách, pár dek a barel na pitnou vodu. A suť. Spoustu suti, která sem napadala ze zborcené zdi zasažené leteckou pumou. IKEA, Červený kříž a reklamní agentura POL Advertising "přenesla" válku ze Syrie do Norska. Alespoň prostřednictvím kopie tamního obydlí trpícího dlouhotrvajícím konfliktem.

Křesťané ze syrského Aleppa tvrdí, že i Západ chce zničit jejich zemi a média jsou …

Předlohou pro tuto nezvyklou interaktivní instalaci byl skutečný dům, ve kterém žije v Damašku Syřanka Rana, matka čtyř dětí. Celkově obývá zdemolovanou betonovou buňku devět lidí. "Určitě by bylo jednodušší jen vylepit plakát. Ale chtěli jsme se co nejvíce přiblížit realitě. Takto lidé skutečně žijí," řekla pro CNN Maja Foldero z reklamní agentury POL Advertising.

Interiér byl v obchodním domě k vidění do konce října a prošlo kolem něj více než 80 tisíc návštěvníků. Vybavení domu bylo navíc opatřeno stejnými cedulkami, jaké má v Ikee všechno zboží. Kromě informací o životě v Sýrii během války, nesla každá zároveň informaci, jak pomoci, a kam Červenému kříži přispět. Že šlo o velmi úspěšnou kampaň svědčí i fakt, že se podařilo vybrat 22 milionů euro.

Slavná dívka z fotografie musela opustit Pákistán, rozhodl soud
Tereza Stonišová 11. listopadu 2016 • 11:21

Slavná dívka z fotografie musela opustit Pákistán, rozhodl soud

Policie našla na jihu Dánska mrtvolu syrské uprchlice a jejích dvou malých dcerKlíčová slova: uprchlíci, sýrie, válka


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější