Jak dostali vaše Henriksdal a Poäng jméno? IKEA a její kouzelný svět květin, údolí a ptáků | Reflex.cz
nahoru

Jak dostali vaše Henriksdal a Poäng jméno? IKEA a její kouzelný svět květin, údolí a ptáků

Johana Kudrnová14. února 2017 • 12:00
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Připadají vám exotické názvy jednotlivých kusů nábytku a dekorací z Ikey poetické nebo vás rozčiluje, že nevíte, co znamenají a raději byste si poznamenávali třeba čísla? K labyrintu každé Ikey každopádně banery, štítky a vysačky s podivuhodnými slovy, které často obsahují ono magické „å“, prostě patří. Nové produkty pojmenovává tým lidí. Nejedná se však o nahodilé názvy. Povlečení jsou pojmenovaná po květinách a rostlinách, venkovní nábytek po skandinávských ostrovech a mísy, vázy nebo svíčky po koření, bylinkách a lesních plodech.

Pravidla pro názvosloví byla vynalezena zakladatelem Ikey Ingvarem Kampradem. Dnes devadesátiletý Kamprad trpěl od dětství dyslexií. Když proto v roce 1943 založil dnešní gigant na trhu s nábytkem, odmítl pracovat s číselnými kódy, jejichž logice by rozumnělo jen pár zasvěcených. Místo nich vymyslel důmyslný systém, ve kterém hrají prim především jména, místní názvy a skandinávská příroda. Samotný název společnosti IKEA je akronymem složeným z Kampradových iniciál a počátečních písmen rodinné farmy Elmtaryd, kde zakladatel vyrostl, a rodné vesnice Agunnaryd.

Jak bude vypadat Bílý dům za Trumpa v roce 2020? Bude to věžák se zlatem?

Pokud byste si rádi vyhledali, co přesně znamená název vaší oblíbené židle Henriksdal nebo houpacího křesla Poäng, můžete použít tento užitečný švédsko-anglický IKEA slovníček. Obecná pravidla názvosloví 12 000 produtů Ikey jsou následující:

- koupelnový nábytek = jména švédských jezer a vodních ploch

- ložní prádlo = květiny a rostliny

- postele a skříně = norské místní názvy

- knihovničky = profese a mužská skandinávská jména

- mísy, vázy, svíčky a svícny = švédská místní jména, koření, bylinky, ovoce a lesní plody

- krabice, nástěnné dekorace, obrazy, rámy a hodiny = švédské slangové výrazy a místní jména

- dětské produkty = savci a ptáci

- stoly a židle = mužská skandinávská jména

- látky a záclony = ženská skandinávská jména

- zahradní nábytek = skandinávské ostrovy

- vybvaení kuchyně = ryby a houby

- osvětlení = jednotky míry, roční období, měsíce, dny, námořní výrazy a švédská místní jména

- rohože a koberečky = dánská místní jména

- pohovky, křesla a jídelní stoly = švédská místní jména

Výjimky v názvosloví jsou přidělovány některým produktům, které evokují určitý pohyb. Nově představené jízdní kolo se tak jmenuje „Sladda“, tedy švédsky „smýknout se“. Hmoždíř „Krossa“ by pak odpovídal českému „rozdrtit, rozemlýt“.

Města duchů a zákaz vstupu: Podívejte se na hořící doly, které jsou v plamenech už…

Minulý měsíc Ikea také pobavila své zákazníky reklamní kampaní, kde místo tradičních názvů produktů použila nejčastější dotazy, jež Švédové kladou Googlu. Rozkládací pohovku zde najdete pod názvem „můj partner chrápe“, jízdní kolo pod „snědl jsem příliš mnoho švédských masových koulí“ a pánvičku pod „jak zůstat ženatý“.

Fotkou roku 2016 je atentát na ruského velvyslance v Turecku. World Press Photo ocenilo…
Nápad snů ze Švédska: Malé „levitující“ luxusní hotýlky v lese jen pro dva lidiKlíčová slova: ikea, názvy, nábytek


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější