Ikea v roce 2018: Konec hádek u montování nábytku, kolekce oblečení i vybavení pro život na Marsu | Reflex.cz
nahoru

Ikea v roce 2018: Konec hádek u montování nábytku, kolekce oblečení i vybavení pro život na Marsu

Martin Bartkovský12. června 2017 • 14:35
Na konferenci Democratic Design Days představila IKEA novinky pro rok 2018
• video: 
Martin Bartkovský

Švédský Älmhult je opravdová severská vesnice. Hluboký les, červené domy připomínající stodoly, cihlové nádraží a… obří IKEA. A IKEA hotel, IKEA muzeum, IKEA testovací laboratoř i IKEA centrum pro výrobu prototypů. Přesně tak, v téhle malé švédské vísce nábytkářský gigant vznikl a právě sem se minulý týden sjely desítky novinářů z celého světa, aby si vyslechly, jaké novinky společnost chystá pro rok 2018.

Konference Democratic Design Days probíhající na několika místech, žhavé novinky, přednášky i workshopy. Švédská nábytkářská společnost pojala představování svých plánů velkolepě. Na pódiu řečnil šéfdesignér Marcus Engman a představoval nové kusy nábytku i světové designéry, kteří ve spolupráci s Ikeou představí své kolekce. Například Chris Stamp vytvořil kolekci oblečení i designový longboard. Extravagantní návrhářka Bea Åkerlund zase přispěla plyšovými rty i plastovým kloboukem. Ta nejlepší zpráva padla ale mimo hlavní pódium.

Jak dostali vaše Henriksdal a Poäng jméno? IKEA a její kouzelný svět květin, údolí a ptáků

„U montování komody jsem měl chuť si prostřelit hlavu a u sestavování skříně jsme se s přítelkyní asi pětkrát pohádali,“ říkám při rozhovoru Olu Peterssonovi. Tenhle člověk je manažerem mnoha věcí, jednou z nich je i oddělení pro „snadné sestavování“. Mé poznámce se nesměje a s klidem dodává: „To už jsme vyřešili. Zapomeňte na šroubky a matky. Máme nový patentový systém, se kterým složíte skříň za tři minuty a postel za pět.“ Nechápavě na něj zírám s tím, proč se tahle zpráva neobjevila na hlavním pódiu jako absolutní vítězství člověka nad hmotou. Ola zůstává v klidu a opět s nezměněnou grimasou dodává: „A znáte i to rčení, že největší zkouškou vztahu je návštěva Ikey v sobotu? Tak na tom taky pracujeme.“

Poslední velkou novinkou byla spolupráce s NASA. Jako první mě napadla představa, jak v mezinárodní vesmírné stanici poletují zoufalí kosmonauti, v rukou drží plánek a kolem nich poletují šroubky, dřívka i ikonické abusy. Vše se má ale trochu jinak. Skupina designerů je momentálně zavřená v americkém středisku simulujícím život na Marsu. Tam pracují hlavně na uspořádání volného prostoru, protože dostat kilogram čehokoli do vesmíru je zatraceně drahé a je třeba jednat efektivně. I když se tak na rudé planetě odkapávače Flundra či knihovničky Billy neobjeví, ze spolupráce má těžit už příští kolekce. Protože problém s úložným prostorem je momentálně dost akutní i na Zemi.

V závěru stojí za zmínku přibližování chytré domácnosti většinovému konzumentovi. Levné pohybové ovládání světel či aplikace s argumentovanou realitou, díky které si na podzim lépe představíte, jak ten či onen kus sedne do vašeho interiéru. 

IKEA znovu vyrobila hračky podle návrhů dětí z celého světa. Je mezi nimi i Dvojptáček…
Desítky rukou nesmí udělat chybu. Podívejte se, jak vzniká křišťálový globus pro…Klíčová slova: ikea, design, konference, nábytek, NASA, Mars


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější