nahoru

Záznam brutálního napadení v Paříži obletěl svět. Francie se bouří vůči násilí na ženách

Johana Kudrnová 1. srpna 2018 • 12:20
Video se připravuje ...
Záběry z bezpečnostních kamer ukazují napadenou ženu u pařížské kavárny.
• video: 
Twitter

Francie je na nohou kvůli brutálnímu napadení dvaadvacetileté Pařížanky, která se na ulici postavila vůči obtěžování. Kolemjdoucí muž na nic měl pohvizdovat a mít vůči ní nemístné poznámky. Poté, co se slovně ohradila, hodil po ní popelník a posléze ji praštil do obličeje. Vše zachytila bezpečnostní kamera. Veřejnost i politici nyní volají po změně společenského diskurzu v zemi.

Záběry z bezpečnostních kamer ukazují míjející se ženu a muže na ulici před pařížskou kavárnou. Dotčená Marie Laguerreová vypověděla, že muž s černou taškou přes rameno, kterého se zatím nepodařilo identifikovat, na ni pohvizdoval, trousil vulgární zvuky a vše doplňoval sprostými poznámkami.

Když se Laguerreová vůči jeho chování ohradila francouzským „Ta guele!“ – „Drž hubu!“, sebral muž z blízkého stolku popelník a mrštil jím směrem k ženě. Těžký předmět jen o kousek minul její hlavu. Muž se poté rázným krokem vydal k ní a praštil jí do obličeje takovou silou, že Laguerreová upadla na plexisklo chránící zahrádku kavárny.

Po útoku následovala reakce některých návštěvníků kavárny. Jeden muž s sebou dokonce na cestě k agresorovi vzal židli, se kterou mu chtěl čelit. Pachatel nicméně rychle odkráčel pryč.

Poté, co Marie Laguerreová zveřejnila záznam incidentu na sociálních sítích, strhla se lavina všeobecného pobouření a solidarity. V reakci na útok na dvaadvacetiletou studentku architektury tweetovala například starostka Paříže Anne Hidalgo: „Absolutní solidarita! Děkuji Marii Laguerreové za její odvahu. Stop obtěžování!“

Ministryně pro rovnoprávnost Marlene Schiappa reagovala slovy: „Je zcela nepřípustné, aby byly v roce 2018 ve Francii ženy atakovány na ulicích, protože odmítají být uráženy. Jedná se o fundamentální součást svobody.“ Byla to právě Schiappa, která letos prosadila zákon, který obtěžování na veřejném prostoru pokutuje.

Pod hashtagem #BalanceTonPorc (NabonzujSvojePrase) se nyní Francouzky na sociálních sítích svěřují se svými příběhy. Množství příspěvků naznačuje, že případ Marie Lagguerreové rozhodně není ojedinělý. S násilím v reakci na ohrazení se vůči obtěžování se setkávají francouzské ženy na ulicích dnes a denně.Klíčová slova: Francie, VIDEO, násilíDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.