nahoru

Demonstrace, ze které mrazí. 50 000 Slováků zpívá na náměstí v Bratislavě hymnu

Martin Bartkovský, ČTK13. března 2018 • 10:25
720p360p
Demonstrace Postavme sa za slušné Slovensko: 50 000 Slováků zpívá národní hymnu na náměstí
• video: 
Facebook.com/Veľký protikorupčný pochod

Neobyčejně silný moment se udál v pátek 9. března na náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě. Na jednom z největších protivládních protestů od roku 1989 se podle odhadů účastnilo na 50 000 lidí. Protestovalo se proti vládě a za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Další demonstrace byly svolány do několika desítek měst po celé zemi a v zahraničí. Podívejte se na video, na kterém zaplněné náměstí zpívá slovenskou státní hymnu.

„Slovensko je v posledních dnech otřeseno tak, jak dlouho nebylo. Chceme se postavit za slušnou a demokratickou zemi,“ řekli z pódia v úvodu demonstrace její organizátoři, občanští aktivisté Juraj Šeliga a Karolína Farská.

Česko není Rusko aneb Stoupající nervozita Andreje Babiše
Kryštof Pavelka 5. března 2018 • 21:43

Česko není Rusko aneb Stoupající nervozita Andreje Babiše

Demonstranti už v úvodu shromáždění, které trvalo asi hodinu a během kterého nebyly hlášeny žádné incidenty, křičeli: „Dost bylo Fica“ nebo „Odstoupit, odstoupit“. Na skandování hesel proti premiérovi dav využil prakticky každou přestávku mezi projevy řečníků. Mnozí lidé přišli s transparenty s nápisy jako například „Pozor, padá vláda“ nebo „Chceme slušné Slovensko“.

V pondělí odstoupil z funkce vicepremiér a ministr vnitra Robert Kaliňák. Tentýž den později večer nejmenší slovenská vládní strana Most-Híd požádala v reakci na politickou krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky vypsání předčasných voleb. V případě odchodu Mostu-Híd z koalice by Ficova vláda ztratila ve sněmovně většinu. Třetí koaliční strana Slovenská národní strana se dříve během dne vyslovila pro uspořádání předčasných voleb, pokud vláda přijde o většinu ve sněmovně.

Jak dlouho může vládnout česká vláda v demisi? Odpověď je překvapivá i děsivá zároveň
Zeman vs. nahota podruhé. Při inauguraci prezidenta se na Pražském hradě svlékl aktivista

Martin Bartkovský, ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,740
29,130
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější