nahoru

Hrozí Česku roky vlády bez důvěry? Babiš může mít až 6 pokusů vládnout, říká šéf Ústavního soudu

Pavel Štrunc, info.cz27. listopadu 2017 • 10:10
Babiš může mít i šest pokusů sestavit vládu, trestně stíhaný premiér Ústavě nevadí, říká šéf ÚS
• video: 
INFO.cz

Hrozí Česku roky vládnutí bez důvěry Parlamentu? Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský tvrdí, že Andrej Babiš může mít i šest pokusů k sestavení kabinetu. Ústavní karty jsou podle Rychetského rozdány jasně – po třetí neúspěšné snaze sice prezident může rozpustit dolní komoru a poslat zemi k předčasným volbám. 

Nejdůležitější právní dokument země ale zároveň hlavě státu takovou povinnost neukládá, a pokud se sněmovna nerozpustí sama, sestavování se může opakovat. Překážkou Babišovi dle Ústavy není ani jeho případné obvinění v kauze Čapí hnízdo. Rychetský v rozhovoru s Pavlem Štruncem zároveň vyjadřuje obavy nad angažmá SPD ve sněmovně, hnutí Tomia Okamury označuje za extrémní a radikální. Ve hře jsou prý na základě historických zkušeností dvě možnosti: subjekt buď svou politiku zmírní, nebo z české politické mapy zmizí.

Proč Rychetský nerozumí posledním politickým krokům Miloše Zemana? Je česká demokracie v ohrožení? Jak hodnotí zmatky kolem sčítání preferenčních hlasů ve sněmovních volbách? A kvůli čemu kritizuje českou policii? Podívejte se na rozhovor. 

Všechna interview Pavla Štrunce můžete vidět na webu Info.cz >>>


Pavel Štrunc, info.cz
Diskuse ke článku