nahoru

Hrozí Česku roky vlády bez důvěry? Babiš může mít až 6 pokusů vládnout, říká šéf Ústavního soudu

Pavel Štrunc, info.cz27. listopadu 2017 • 10:10
1080p720p360p
Babiš může mít i šest pokusů sestavit vládu, trestně stíhaný premiér Ústavě nevadí, říká šéf ÚS
• video: 
INFO.cz

Hrozí Česku roky vládnutí bez důvěry Parlamentu? Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský tvrdí, že Andrej Babiš může mít i šest pokusů k sestavení kabinetu. Ústavní karty jsou podle Rychetského rozdány jasně – po třetí neúspěšné snaze sice prezident může rozpustit dolní komoru a poslat zemi k předčasným volbám. 

Nejdůležitější právní dokument země ale zároveň hlavě státu takovou povinnost neukládá, a pokud se sněmovna nerozpustí sama, sestavování se může opakovat. Překážkou Babišovi dle Ústavy není ani jeho případné obvinění v kauze Čapí hnízdo. Rychetský v rozhovoru s Pavlem Štruncem zároveň vyjadřuje obavy nad angažmá SPD ve sněmovně, hnutí Tomia Okamury označuje za extrémní a radikální. Ve hře jsou prý na základě historických zkušeností dvě možnosti: subjekt buď svou politiku zmírní, nebo z české politické mapy zmizí.

Proč Rychetský nerozumí posledním politickým krokům Miloše Zemana? Je česká demokracie v ohrožení? Jak hodnotí zmatky kolem sčítání preferenčních hlasů ve sněmovních volbách? A kvůli čemu kritizuje českou policii? Podívejte se na rozhovor. 

Všechna interview Pavla Štrunce můžete vidět na webu Info.cz >>>

Tomáš Hradílek: Muž, který se pevně rozhodl zemřít kvůli Zemanovi
Byty raketově zdražují, má ještě smysl do nich investovat? Ptali jsme se oborníka…


Pavel Štrunc, info.cz
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,570
22,550
29,870
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější