Video placeholde

Když se ze srážek invalidních vozíků stane životní styl. Podívejte se, jak se hraje vozíčkářské rugby

David Lukeš je kvůli jednomu nepovedenému skoku do vody na invalidním vozíku od roku 2001. Za tu dobu stihl vystudovat vysokou školu, stát se respektovanou osobností v rámci prosazování zájmů osob s poškozením míchy, od řadového člena vystoupat až na pozici ředitele Centra Paraple, začít hrát vozíčkářské rugby a reprezentovat v něm Českou republiku. A právě o jeho sportovní vášni je naše video. Podívejte se!

Vozíčkářské rugby si z toho klasického bere v podstatě jen název, který odpovídá faktu, že do sebe při této hře naráží speciální sportovní vozíky. Jinak se hraje v hale s míčem na volejbal a stojí proti sobě týmy o čtyřech hráčích. V Česku se mu věnuje něco kolem tří desítek lidí, ze kterých se následně sestavuje i národní tým. Naše reprezentace, jejímž členem je i David Lukeš, momentálně bojuje v Německu na mistrovství Evropy třídy C za návrat o třídu výš.

Invalidní rugbisté mají na rozdíl třeba od basketbalistů sníženou hybnost horních končetin. Kvůli tomu se mu nemusí věnovat jen lidé po úrazech, ale i třeba po dětské mozkové obrně. Více o tomto sportu zjistíte ve videu.

Příběh Davida Lukeše je jedním ze seriálu NEPŘEHLÉDNUTELNÍ, ve kterém vám ukážeme lidi, kteří svým vzhledem, koníčky či prací vybočují z průměru. Narušují naše zažité představy, boří stereotypy a ukazují nám, jací jsou Češi ve 21. století.