nahoru

Když se ze srážek invalidních vozíků stane životní styl. Podívejte se, jak se hraje vozíčkářské rugby

Martin Bartkovský3. listopadu 2017 • 12:40
David Lukeš popisuje, jak vypadá vozíčkářské rugby
• video: 
Martin Bartkovský

David Lukeš je kvůli jednomu nepovedenému skoku do vody na invalidním vozíku od roku 2001. Za tu dobu stihl vystudovat vysokou školu, stát se respektovanou osobností v rámci prosazování zájmů osob s poškozením míchy, od řadového člena vystoupat až na pozici ředitele Centra Paraple, začít hrát vozíčkářské rugby a reprezentovat v něm Českou republiku. A právě o jeho sportovní vášni je naše video. Podívejte se!

Vozíčkářské rugby si z toho klasického bere v podstatě jen název, který odpovídá faktu, že do sebe při této hře naráží speciální sportovní vozíky. Jinak se hraje v hale s míčem na volejbal a stojí proti sobě týmy o čtyřech hráčích. V Česku se mu věnuje něco kolem tří desítek lidí, ze kterých se následně sestavuje i národní tým. Naše reprezentace, jejímž členem je i David Lukeš, momentálně bojuje v Německu na mistrovství Evropy třídy C za návrat o třídu výš.

Invalidní rugbisté mají na rozdíl třeba od basketbalistů sníženou hybnost horních končetin. Kvůli tomu se mu nemusí věnovat jen lidé po úrazech, ale i třeba po dětské mozkové obrně. Více o tomto sportu zjistíte ve videu.

Příběh Davida Lukeše je jedním ze seriálu NEPŘEHLÉDNUTELNÍ, ve kterém vám ukážeme lidi, kteří svým vzhledem, koníčky či prací vybočují z průměru. Narušují naše zažité představy, boří stereotypy a ukazují nám, jací jsou Češi ve 21. století.    

Diskuse ke článku