Zázrak jménem Matěj: Český autista kreslí zpaměti mapy MHD z celého světa. Pražské metro vylepšil | Reflex.cz
nahoru

Zázrak jménem Matěj: Český autista kreslí zpaměti mapy MHD z celého světa. Pražské metro vylepšil

Martin Bartkovský12. října 2017 • 14:30
Autista Matěj maluje detailní mapy MHD z celého světa
• video: 
Martin Bartkovský

Rodičům Hoškovým se mohl před pár lety zbořit celý svět. Jejich synu Matějovi diagnostikovali poruchu autistického spektra, konkrétně těžkou formu Aspergerova syndromu. Místo toho ale objevili jeho unikátní nadání – Matěj si totiž nazpaměť dokáže zapamatovat linky MHD z celého světa. Navíc je začal překreslovat do map a z jeho obrázků nyní vzniká kolekce oblečení pod jejich vlastní značkou MAAPPI. Podívejte se na video!

Matějovu schopnost rodiče objevili při strastech spojených s cestováním v MHD. Každý rodič autisty totiž zažil zlé pohledy spolucestujících či dokonce vyhození z vozu, když se jejich dítě chovalo jinak, než jak by mělo. Na rozptýlení proto dali Matějovi do ruky plánek tramvajové sítě a jemu se v tu chvíli úplně změnil život. Spletité sítě linek ho natolik pohltily, že je začal překreslovat, vylepšovat a navrhovat vlastní. 

Čech skáče do vody z 27 metrů: Strach mám vždycky. Je to jako stát v plavkách v desátém…

O nápadu vyrábět z map oblečení a módní doplňky pak rozhodla náhoda. Po zhlédnutí filmu o módním návrháři omotal Matěj do jednoho ze svých výkresů krejčovskou pannu. Ten nápad se jeho mamince Michaele natolik zalíbil, že se synovými vzory oslovila několik návrhářů a později už se v šatech pokrytých Matějovými mapami procházely modelky na Prague Fashion Weeku.

Aby ale nezůstalo jen u jedné příležitosti, vytvořili Matějovi rodiče značku MAAPPI, pod kterou chystají celou kolekci oblečení. Na projekt vybrali už čtvrt milionu prostřednictvím crowdfoundingového portálu HitHit, ale přispívat se stále dá. Zisk z prodeje kolekce MAAAPPI se totiž bude vracet zpátky do pomoci dalším autistům, do témat spojených s asistenty, diagnostikou atd.

Jak Hoškovi říkají, nejde o prvoplánovou charitu s nekvalitními reklamními produkty, ale o snahu vybudovat zajímavou módní značku, která by světu ukázala, že i hendikepovaní lidé mohou být platnými členy společnosti.

Příběh Matěje Hoška je jedním ze seriálu NEPŘEHLÉDNUTELNÍ, ve kterém vám ukážeme lidi, kteří svým vzhledem, koníčky či prací vybočují z průměru. Narušují naše zažité představy, boří stereotypy a ukazují nám, jací jsou Češi ve 21. století. 

Česká sedmnáctiletá barbie Gabriela: Plastiky mě baví, teď s nimi teprve začínám!
Abych mohla boxovat, musela jsem přemluvit maminku. Ring je splněný sen, říká Lucie …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!
PREMIUM X Národ Metallica: Hity a dlouhé fronty na pivo na vyprahlé planině v Letňanech. A nakonec obří ohňostroj!
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější