Jak se žije dnešním mladým věřícím v jedné z nejateističtějších zemí světa? Reflex se zeptal šesti českých mileniálů | Reflex.cz
nahoru

Jak se žije dnešním mladým věřícím v jedné z nejateističtějších zemí světa? Reflex se zeptal šesti českých mileniálů

Kateřina Kadlecová25. června 2017 • 11:00

Katolíci, Židé, adventisté, Svědkové Jehovovi, mormoni a původně exotičtí, ale dnes už dávno zdomácnělí „krišňáci“. Tihle všichni, ale nejen oni, nás zajímali: Jak přišli k víře, co jim Bůh a církev dávají, jak se jim žije mezi českými ateisty, v čem jsou jiní a v čem stejní. Rozhodli jsme se navíc mluvit s těmi, co přišli po dobře prozkoumané a popsané Generaci X – sociologové je nazývají mileniály nebo také Generací Y – a zvolili jsme ty mladší z nich, lidi šestnácti- až pětadvacetileté. O životě mladých ví typický čtenář (a ano, i typický redaktor) Reflexu málo, stejně jako o životě věřících a o podstatě konkrétních církví; proč tedy tyhle velké neznámé nespojit. 

Hovořili jsme se šesti mladými příslušníky různých církví působících na českém území. Mladou katoličku nebylo mezi více než milionem českých římských katolíků těžké najít, zato řekněme náctiletého vietnamského buddhistu aby pohledal – rodiče a prarodiče si z Vietnamu víru přivezli, ale takzvané banánové děti jsou v drtivé většině skutečně na povrchu žluté a uvnitř bílé, jako banán. Ani věřící muslim či muslimka narozený mezi lety 1992–2001 se nenašel, a to jsme oslovili přes dvacet zdrojů (a dovolali se na spoustu záznamníků oficiálních s islámem spojených organizací). Opět: většina v Česku žijících mladých muslimů se koránem tak úplně neřídí a ti věřící se bojí jít se svou vírou na trh. V době tolika teroristických útoků a takového strachu většinové společnosti se člověk nemůže divit.

Připomeňme si, že při zatím posledním sčítání lidu, které v ČR proběhlo v roce 2011, byl celkový počet věřících 2 175 087 (což se tehdy rovnalo 20,6 % z celkového počtu obyvatel ČR a 37,6 % těch, kteří na danou otázku ve formuláři odpověděli). Naopak 3 612 804 obyvatel ČR tehdy uvedlo, že jsou „bez náboženské víry“, a 45,2 % populace na otázku týkající se víry odmítlo odpovědět.

Pokud jde o našich šest zpovídaných, neodmítli zodpovědět žádný z dotazů, které jsme jim položili.

Podívejte se na naše video a fotogalerii – a pro devět stran plných jejich zkušeností si kupte tištěný Reflex č. 25, který vyšel ve čtvrtek 22. června.

Obálka Reflexu č. 25 - Bůh ochraňuj královnu!Obálka Reflexu č. 25 - Bůh ochraňuj královnu!Foto Reflex.cz

JXD trolí pražské mormony: Ave Satanas, bratři!
Jiří X. Doležal 12. června 2017 • 15:00

JXD trolí pražské mormony: Ave Satanas, bratři!

Na ženu čekal v tanku před synagogou a Reflex by přeložil do angličtiny. Izraelský…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější