nahoru

Tragédie v Mekce. Padající jeřáb zabil stovku lidí v mešitě

ČTK 12. září 2015 • 00:44
Tragédie v Mekce. Padající jeřáb zabil stovku lidí v mešitě
foto: ČTK/AP

Při pádu jeřábu ve Velké mešitě v Mekce zemřelo dnes nejméně 107 lidí a více než stovka dalších byla zraněna. Příčinou neštěstí byla podle médií silná bouře, která mohutný stavební stroj převrátila. Mekka patří k nejposvátnějším místům islámu a v současnosti se chystá na velkou pouť věřících z mnoha zemí.

Saúdskoarabský úřad civilní obrany uvedl, že vedle 107 mrtvých bylo při neštěstí zraněno 154 osob. Fotografie na sociálních sítích zobrazují muslimské věřící v zakrvácených hábitech, na dalších snímcích jsou vidět trosky části stavby, v níž jeřáb podle všeho při pádu proboural zeď mešity.

Video se připravuje ...
Okamžik pádu jeřábuVIDEO Youtube

Mekka se v těchto dnech připravuje na každoroční velkou pouť hadždž, která má podle islámského lunárního kalendáře začít v týdnu od 21. září a kterou má jednou za život vykonat každý muslim.

Tragédie ve Velké mešitě v Mekce Tragédie ve Velké mešitě v MekceFoto ČTK/AP

Loňské pouti se podle statistik místních úřadů zúčastnily více než dva miliony osob. Úřady už tehdy podle agentury Reuters omezovaly počet přítomných věřících z bezpečnostních důvodů, neboť v místě dlouhodobě probíhají stavební práce zaměřené na zvýšení kapacity mešity.

ČTK