nahoru

Vousatá zpěvačka z Rakouska vyhrála pěveckou soutěž Eurovize

ČTK, čip11. května 2014 • 13:39
Eurovision
Eurovision
• foto: 
YouTube.com

Vítězem letošního ročníku televizní písňové soutěže Eurovize se v noci na dnešek v dánské Kodani stala vousatá zpěvačka z Rakouska. Pro Rakousko je to první vítězství v Eurovizi od roku 1966 a celkově druhé vítězství v historii soutěže, která se koná každoročně od roku 1956. Přenos finálového večera sledovalo odhadem 180 milionů televizních diváků ve 45 zemích, napsala agentura Reuters.

Konání soutěže letos poznamenala hluboká krize mezi Ruskem a Ukrajinou, které měly ve finálovém klání své zástupkyně. Zatímco Rusko reprezentovaly sedmnáctiletá dvojčata Anastasija a Marija Tolmačevovy, bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko, který je šéfem proevropské ukrajinské strany UDAR, vyzval Evropany, aby dali hlas jeho krajance Mariji Jaremčukové. Jedenadvacetiletá Ukrajinka s anglicky zpívanou písní Tick-Tock finálový večer zahájila.

Bookmakeři podle serveru BBC předpokládali vítězství Švédska. Jako těsně druhou tipovali Conchitu Wurst, za kterou se skrývá pětadvacetiletý rakouský travesti zpěvák Thomas Neuwirth. Jeho vousatá zpěvačka zpočátku vyvolávala nesouhlasné reakce v některých východoevropských státech, napsala agentura AFP. Veřejnost v 37 hlasujících zemích si ale podle ní nakonec získala nejen svým výstředním vzezřením, ale i hudebním talentem. Wurst, která soutěžila s písní Rise Like a Phoenix, celkově v soutěži získala 290 bodů. Druhé skončilo Nizozemsko s 238 body a na třetím místě favorizované Švédsko s 218 body.

"Co se týče mne, uskutečnil se mi sen," prohlásila Wurst později na tiskové konferenci. "Ale pokud jde o naši společnost, ukázalo mi to, že tu jsou lidé, kteří chtějí kráčet do budoucnosti a jít dál, víte, ne dělat kroky zpátky," řekla podle agentury Reuters také vítězka.

Loni Eurovizi vyhrála Dánka Emmelie de Forestová. Letos se tudíž finále konalo právě v Dánsku. Podmínkou účasti v soutěži je členství v Evropské vysílací unii (EBU). Každou členskou zemi může reprezentovat interpret s jednou soutěžní písní. Česká republika se v posledních letech soutěže neúčastní.

Česko zná zástupce na Eurovizi 2019: Reprezentuje nás Lake Malawi s Albertem Černým! >>>

ČTK, čip


Klíčová slova: VIDEO, eurovizeDiskuse ke článku