nahoru

První svobobodný silvestr. Podívejte se, jak se v roce 1989 oslavoval příchod Nového roku

čip 1. ledna 2022 • 15:00
Silvestrovské oslavy v roce 1989.
Silvestrovské oslavy v roce 1989.
• foto: 
ČTK/ČT

Televizní estrády byly za socialismu symbolem silvestrovské zábavy pro drtivou většinu Čechoslováku. Kdo v ní neúčinkoval, nebo alespoň neseděl v publiku, nemohl se nazývat celebritou. 

 

Listopad 1989 vše změnil. Pouhých pár dní před koncem roku vyvrcholil rozpad komunistického režimu a 29. prosince se stal Václav Havel poprvé prezidentem.

Celou zem tak zaplavila euforie z nově nabyté svobody. Silvestrovská estráda natočená v polovině listopadu uváděná herečkou Dagmar Veškrnovou (Havlovou) a Martinem Dejdarem, nedoputovala vzhledem k okolnostem ani do střižny. Nahradila ji podstatně komornější oslava. Studentské Silvestr fórum trvalo něco přes 4 hodiny a bylo vysílané formou přímých přenosů z různých míst ČSSR včetně zaplněného Václavského náměstí.

Podívejte se na v lecčem amatérský a snad proto právě tak dojemný silvestrovský program, který Československá televize vysílala v poslední den jednoho z nejdůležitějších roků novodobé historie České republiky. 

 

 

 

čip
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.