Zničí nás superlidé? Otázka slavného fyzika Stephena Hawkinga budí stále vášně | Reflex.cz
nahoru

Zničí nás superlidé? Otázka slavného fyzika Stephena Hawkinga budí stále vášně

Daniel Baret5. května 2019 • 15:48
Zničí nás superlidé? Otázka slavného fyzika Stephena Hawkinga budí stále vášně
foto: Profimedia

Stephen Hawking, britský teoretický fyzik a jeden z vůbec nejznámějších vědců moderní doby, sice zemřel v březnu 2018 a jeho poslední kniha Stručné odpovědi na velké otázky (Brief Answers to the Big Questions) vyšla loni v říjnu, ale otázky, které v ní položil, pořád zaměstnávají odbornou i laickou veřejnost. Hawking totiž přišel s velmi kontroverzním tvrzením, že lidstvu hrozí reálné nebezpečí od takzvaných superlidí – tedy osob, kteří budou geneticky modifikovat svojí DNA a získávat tak nadlidské schopnosti.

První úryvky z Hawkingovy knihy Stručné odpovědi na velké otázky byly zveřejněny v britském deníku Sunday Times loni, sedm měsíců po jeho smrti. Nedávno se k nim vrátil i český web Flowee. Kniha je rozdělena do čtyř částí: „Proč jsme tady? Přežijeme? Technologie nás zničí nebo zachrání? Jak můžeme prosperovat?".

Slavný vědec si u toho položil deset základních otázek: Existuje Bůh? Jak to všechno začalo? Co je uvnitř černé díry? Můžeme předpovědět budoucnost? Je možné cestování v čase? Přežijeme na Zemi? Je ve vesmíru jiný inteligentní život? Měli bychom kolonizovat vesmír? Překvapí nás umělá inteligence? Jak utváříme budoucnost?

Po neomarxistovi Barrosovi exhiboval v čele Evropské komise Juncker. Čeká nás teď další…

Lepší lidé

Podle Hawkinga například hrozí lidstvu reálné nebezpečí od takzvaných superlidí. Tedy lidí, kteří budou geneticky modifikovat svojí DNA, a získají tak nadlidské schopnosti. Například odolnost vůči nemocem, lepší paměť, vyšší inteligenci a budou žít déle. Tento nový druh superlidí by podle něj nakonec mohl vyhladit zbytek lidstva, které geneticky modifikované nebude.

„Jsem si jistý, že v tomto století lidé objeví, jak modifikovat inteligenci a instinkty, jako je například agrese. Budou pravděpodobně přijaty zákony, které budou zakazovat genetickou úpravu lidí. Ale někteří lidé nebudou schopni odolat pokušení k vylepšení člověka ve smyslu vyšší inteligence, lepší paměti a délky života,“ píše Hawking v knize Stručné odpovědi na velké otázky.

Jak tvrdí vědec, budou „vylepšení“ lidé velkým problémem pro zbytek populace.

Azor Ahai: Kdo je legendární hrdina ze Hry o trůny a objeví se vůbec v seriálu?

Unáhlené závěry?

„Jakmile se objeví superlidé, nastanou velké společenské problémy s lidmi nevylepšenými, kteří se nebudou moci poměřovat a soutěžit s vylepšenými lidmi. Nevylepšení lidé pravděpodobně vymřou, nebo se stanou nedůležitými. Místo nich se objeví nový lidský druh, který se bude stále svépomocí a čím dál rychleji vylepšovat," napsal Hawking.

Narážel u toho na jednu z prvních vlaštovek genetického inženýrství lidí – systém Crispr-Cas9, což je editační systém, který umožňuje modifikovat DNA. Systém byl vynalezen před sedmi lety, ale je už celosvětově používaný, vědci s ním například léčili děti postižené dosud nevyléčitelnou formou leukémie.

Podle některých jiných vědců jsou ale Hawkingovy názory v tomto směru předčasné a neúplné, protože samozřejmě nemohl reflektovat nový výzkum. Lidstvo totiž stále neví, kam až se vědci v tomto směru dokážou posunout. V každém případě kniha nastolila otázky, které mohou být reálné, přestože jsme je zatím viděli spíše jen ve sci-fi filmech.

Geniální vědec Stephen Hawking se stal součástí popkultury. Jak žil a jaký byl?
První evropská erotická příručka ze 16. století nabízí explicitnost, hravost i krásu.…

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější