Šestnáct potěšení: První evropská erotická příručka | Reflex.cz
nahoru

První evropská erotická příručka ze 16. století nabízí explicitnost, hravost i krásu. Církev se ji pokusila zničit

Tereza Stonišová5. května 2019 • 08:10
První evropská erotická příručka ze 16. století nabízí explicitnost, hravost i krásu. Církev se ji pokusila zničit
foto: flashbak.com

Hravá, umělecky zdařilá a poměrně explicitní. To vše je příručka známá pod názvem Šestnáct potěšení, která bývá považována za vůbec první alespoň částečně dochovanou příručku v evropské historii. Vydal ji v roce 1524 Marcantonio Riamondi a v církevních kruzích vyvolala značné pozdvižení. To vedlo až k jejímu zákazu a systematickému ničení.

Ve stejné době, kdy byl vůbec první sexuální knižní počin vydán, byl do Říma povolán slavný malíř Giulio Romano, aby vytvořil výzdobu jedné z vatikánských kaplí. Říká se, že Romano z hněvu namířeného proti papeži Klementovi VII., který Šestnáct potěšení zakázal, umístil na stěny svatostánku erotické kresby. A stala se podivuhodná věc – Romano za svůj prohřešek nebyl potrestán; na rozdíl od Riamondiho, který byl za vydání své erotické příručky poslán do vězení.

Oscarová herečka Audrey Hepburnová změnila Hollywood. Život britské krásky ale nebyl …

Kresby, které vydal vězněný Riamondi, brzy vzbudily zájem, a to i přes zákaz římskokatolické církve. Přestože většina výtisků byla zničena, několik se jich dochovalo a dokonce k nim byly vytvořeny sonety. Tato unikátní kombinace erotických kreseb a lyrického textu pak dala vzniknout dalšímu publikovanému počinu, který byl ale po svém vydání opět téměř kompletně zničen kvůli církevnímu pohoršení. Několik opisů se však zachovalo a ty jsou k vidění v Britském muzeu.

O více než dvě století později se kresby z původních Šestnácti potěšení objevily znovu, tentokrát ve francouzské erotické příručce. I přesto, že byla stejně necudná jako její předchůdkyně, jejímu šíření na konci 18. století už církev zcela nezabránila.

Na některé kresby první erotické evropské příručky a jejích následovnic se můžete podívat v galerii:

Lechtivé plakáty pro dospělé: Stylové erotické filmy 60., 70. a 80. let
13 postav seriálu Hra o trůny, u kterých tvůrci vyměnili herce. Prohlédněte si, jak se …
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější