nahoru

Vědci: Lidský mozek je jako moderní pračka. Za jeho výkonnost člověk platí zásadními poruchami

Jaroslav Petr, vtm.zive.cz 3. února 2019 • 11:20
Výkonnost lidského mozku je tvrdě vykoupena náchylností k zásadním poruchám
Výkonnost lidského mozku je tvrdě vykoupena náchylností k zásadním poruchám
• foto: 
Profimedia.cz

Něco za něc. Podle nových výzkumů týmu vedeného neurobiologem Ronym Pazem z Weizmannova ústavu v izraelském Rechovotu lidé platí za výkonnost svého mozku náchylností k závažným poruchám, jako jsou deprese, autismus nebo chorobně úzkostné stavy.

Anatomické rozdíly v mozcích lidí, lidoopů a opic jsou jasně patrné. Máme mnohem větší tzv. prefrontální kortex a samozřejmě i větší počet neuronů. Stejně tak je do očí bijící propastný rozdíl ve výkonnosti mozků lidí a jejich nejbližších zvířecích příbuzných.

Evoluční mechanismy, jakými si člověk zajistil svůj vysoký intelekt, jsou ale poznány jen velmi nedokonale. S trochou nadsázky se říká, že evoluční biologie nemá problém objasnit evoluci člověka jen „od krku dolů“.

Rony Paz a jeho spolupracovníci se pokusili odhalit rozdíly ve funkcích jednotlivých neuronů v mozku makaka a člověka. Sledovali něco, co lze označit jako „nervový kód“. Pokud bychom měli použít analogie s informačními technologiemi, tak při studiu anatomie mozku se zabýváme „hardwarem“. Při výzkumu nervového kódu si bereme na paškál „software“ mozku.

Jak výzkum probíhal a proč zjištěné výsledky potvrzují "pračkovou teorii"? Dočtěte si článek ZDE >>>

Jaroslav Petr, vtm.zive.cz


Klíčová slova: autismus, mozek, výzkum, člověk, vědci, depreseDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře