Zázrak medicíny: Američtí lékaři provedli první transplantaci penisu i šourku najednou | Reflex.cz
nahoru

Zázrak medicíny: Američtí lékaři provedli první transplantaci penisu i šourku najednou

Daniel Baret24. dubna 2018 • 12:59
Doktor Andrew Lee, šéf týmu z americké univerzity Johnse Hopkinse, který provedl unikátní transplantaci penisu a šourku
Doktor Andrew Lee, šéf týmu z americké univerzity Johnse Hopkinse, který provedl unikátní transplantaci penisu a šourku
• foto: 
Johns Hopkins University

Americký voják zraněný v Afghánistánu na intimních místech při výbuchu bomby dostal novou naději, že jeho sexuální funkce budou plně obnoveny. O první kompletní transplantaci penisu i šourku na světě informovali lékaři z univerzitní nemocnice Johnse Hopkinse ve městě Baltimore v americkém státě Maryland.

První taková transplantace svého druhu na světě se uskutečnila 26. března a trvala 14 hodin. Pacient, jehož jméno bude kvůli intimitě zásahu uchováno v tajnosti, se podle lékařů cítí dobře a tento týden bude propuštěn z nemocnice. Odborníci z chirurgického týmu očekávají, že sexuální funkce vojáka budou plně obnoveny za 6 až 12 měsíců.

Při transplantaci byl použit penis, šourek a část břišní stěny od zemřelého dárce.

„Od manželek, partnerů, rodin a opatrovatelů takto zraněných vojáků jsme slyšeli mnoho velmi citlivých a vážných příběhů o tom, že tato zranění mají ničivý dopad na identitu, sebeúctu a intimní vztahy,“ řekl v prohlášení nemocnice univerzity Johnse Hopkinse doktor Andrew Lee, vedoucí oddělení místní plastické chirurgie. Proto zde již léta pracují na speciálním programu, který by tato zranění a následné nemoci pomáhal odstranit.

Konečně jsem měl pocit, že jsem v pořádku

Léčený voják také vydal stručné prohlášení, ve kterém mimo jiné sdělil: „Když jsem se probudil po transplantaci, cítil jsem se konečně normálnější. Konečně jsem měl pocit, že jsem v pořádku.“

Univerzitní nemocnice Johnse Hopkinse v Baltimoru má připravený rozsáhlý transplantační program a teď má schválených 60 operací pohlavních orgánů. Dá tak podle všeho mnoha vojákům naději, aby mohli po velmi vážných zraněních dál normálně žít.

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější