nahoru

Nová studie ukázala, že vtipy o blondýnkách jsou hloupost. Tyto ženy mají větší IQ než ostatní

Daniel Baret28. března 2016 • 09:02
Blondýna
Blondýna
• foto: 
Instagram

Blondýnky se už podle všeho nikdy nezbaví zažitého stereotypu, že jsou hloupější než ostatní ženy. Na Ohijské státní univerzitě v americkém Columbusu, která patří mezi nejlepší vysoké školy na světě, teď dokončili velký výzkum IQ, který ale ukázal pravý opak. Průměrná inteligence blondýnek není nižší než brunetek nebo černovlásek, je dokonce o něco vyšší.

Výzkum vedl profesor Jay Zagorsky, který považuje vtipy a stereotypy o blondýnkách za diskriminující a směšné. Pokud se totiž hodnotí komplexní IQ, tak blondýnky ho mají o něco větší než brunetky i ženy se zrzavými a černými (ty skončily poslední) vlasy. Blondýnky dosáhly na průměrné IQ 103,2.

Profesor Zagorsky k tomu dodává: „Naše výsledky s určitostí dokazují, že blondýnky nejsou hloupější, než ostatní ženy. Ale ani neříkám, že jsou daleko chytřejší, protože rozdíly nejsou dostatečně velké, aby byly statisticky významné.“ V každém případě podle jeho týmu barva vlasů rozhodně nekoreluje s inteligencí.

Jednalo se velmi dlouhodobý projekt, který započal už v roce 1979. Celkem se ho zúčastnilo 10 tisíc lidí.Diskuse ke článku