Olomoučtí vědci získali patent na látky s protinádorovým účinkem. Nahradí chemoterapii? | Reflex.cz
nahoru

Olomoučtí vědci získali patent na látky s protinádorovým účinkem. Nahradí chemoterapii?

ČTK, ref29. května 2015 • 16:00
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
Angelo Merendino - Mywifesfightwithbreastcancer.com

Olomoučtí vědci získali evropský patent na nové látky s protinádorovým účinkem. Jde o komplexní sloučeniny na bázi platiny, které jsou účinnější než dnes používaná chemoterapeutika, a mají i menší negativní vedlejší účinky. Udělení patentu předcházel mnohaletý výzkum. Jeho získání je prvním krokem k možnému využití těchto látek jako léčiv nádorových onemocnění, informoval dnes ČTK mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Radek Palaščák.

Výzkum vědců z přírodovědecké fakulty byl zaměřen na vylepšení účinků cisplatiny, což je jedno z nejpoužívanějších léčiv na bázi platiny. Jejich cílem bylo připravit nejen látky se značným protinádorovým účinkem, ale i látky vykazující nižší nežádoucí vedlejší účinky. "Systematickým týmovým výzkumem jsme zjistili, že uvedeného je možné dosáhnout záměnou dvou molekul amoniaku vázaných na atom platiny v cisplatině za dvě molekuly derivátu 7-azaindolu," uvedl vedoucí výzkumného týmu Zdeněk Trávníček.

Odborníci získané biologické vlastnosti ověřili na buněčných i zvířecích modelech. Na základě těchto zjištění podali přihlášky národních i mezinárodních patentů, výsledky výzkumu zveřejnili rovněž v renomovaných světových vědeckých časopisech. Udělení evropského patentu jim nyní umožňuje zahájit jednání s případnými zájemci o vývoj léčiva a jeho uvedení na trh. "Udělení evropského patentu je prestižní záležitostí, neboť žadatel musí splnit přísná pravidla na původnost i průmyslovou využitelnost," uvedl jeden z členů týmu Pavel Štarha.

Na mnohaletém výzkumu se podíleli odborníci z katedry anorganické chemie, z vědecko-výzkumného pracoviště přírodovědecké fakulty Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a vědci z katedry buněčné biologie a genetiky. "Za tímto účelem jsme před několika lety vybudovali společnou laboratoř pro in vitro testování širokého spektra biologických aktivit," uvedl vedoucí katedry a další spolupůvodce uděleného patentu Zdeněk Dvořák.

V uplynulých pěti letech získala Univerzita Palackého díky práci vědců ve skupině Zdeňka Trávníčka osm národních patentů a jeden evropský, které poskytují právní ochranu pro případné využití biologicky aktivních komplexních sloučenin jako léčiv závažných nemocí.

Úspěšní jsou vědci z olomoucké univerzity i v ostatních oborech. Loni v září informovali zástupci univerzity o tom, že její odborníci získali společně s berlínskými kolegy evropský patent na stimulátor růstu rostlin. Látka s pracovním názvem PI-55, kterou odborníci společně vyvinuli, dokáže utlumit rostlinu ve vnímání vlastních přirozených hormonů. Přínosem by mohla být například pro zemědělce.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
23,050
29,730
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější