nahoru

Vědci poprvé vypěstovali v laboratoři lidské plíce

Stanislav Drahný 19. února 2014 • 19:00
Umělé plíce
Umělé plíce
• foto: 
Profimedia

Je to jako ze snu spisovatele scifi. Vědcům se vůbec poprvé podařilo vypěstovat lidské plíce v laboratoři. Přelomový úspěch si připsali odborníci z lékařské univerzity v texaském Galvestonu, informoval o tom portál medicalnewstoday.com.

Doba, kdy budou lidé umět vypěstovat v laboratoři pacientům náhradní orgány, se blíží. Lékařská univerzita v Galvestonu poprvé ohlásila úspěch s laboratorním pěstováním plic v roce 2010, tehdy se však projekt týkal dýchacího orgánu potkanů. Pokud nynější lidské plíce budou fungovat, což je zatím velkou neznámou, bude to znamenat velkou naději pro lidi čekající na transplantaci plic.

Základ vypěstovaných plic pochází od dvou dětských dárců. Děti zahynuly následkem zranění, pravděpodobně při autonehodě. Vědci z jejich orgánů, které nebylo možné použít k transplantacím, ale jejichž části si zachovaly funkčnost, odstranily živé buňky. Zůstala tak jen jakási „kostra“ z kolagenu a elastinu, tedy základních složek pojivových tkání. Na „kostru“ poté odborníci umístili buňky z jiných plic a rekonstruovaný orgán vložili do živného roztoku. Po čtyřech týdnech získali celé lidské plíce, které byly oproti těm z lidského těla „jen růžovější, jemnější a méně husté“.

Ačkoli je práce lékařské univerzity v Galvestonu mezníkem regenerativní medicíny, na plíce vypěstované v laboratořích si budou muset první pacienti počkat nejméně 12 let, uvedla Joan Nicholsová, která na výzkumu pracuje. Nyní budou specialisté ověřovat funkčnost laboratorně pěstovaných plic na prasatech.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: věda, umělé plíceDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.