Odhalení slovenských vědců: Kdo jedl dinosauří bobky? | Reflex.cz
nahoru

Odhalení slovenských vědců: Kdo jedl dinosauří bobky?

Stanislav Drahný16. prosince 2013 • 12:00
Dinosaurus
Dinosaurus
• foto: 
Profimedia.cz

Příroda v druhohorách – hlavně na jejich počátku – se od dnešní značně lišila, například i tím, že jí vládli gigantičtí plazi. V triasu a částečně i v juře, naopak chyběli mnozí malí tvorové, jejichž působení je pro dnešní přírodu nezastupitelné. Kromě včel a mravenců to byli například brouci chrobáci, nebo mouchy. Kdo tedy rozkládal dinosauří trus? A že ho takové stádo „brontosaurů“ muselo vyprodukovat!

Pokud by byl druhohorní svět plný dinosauřího trusu, který by nikdo neodklízel, docházelo by k pomalejší regeneraci bylinného patra. Podobně tomu bylo v dnešní Austrálii, kde lejna – Evropany dovezených domácích býložravců – ničila tamější pastviny natolik, až vědci doporučili k protinožcům dovést i nějaké chrobáky, aby si s tou nadílkou poradili.

Zdá se však, že problém s konzumenty dinosauřích bobků vědci právě vyřešili. Podle článku zveřejněném v odborném časopise PLoS One, byli těmito odklízeči veleještěřího trusu nejspíše švábi z dnes již vymřelé čeledi Blattulidae. Slovenští paleontologové totiž nalezli ve 125 milionů let starém kusu jantaru dvoumilimetrového švába, a jeho ještě menší – miniaturní – trus. Ke svému překvapení zjistili, že nebohý členovec se živil dřevem, které ale už někdo před ním sežvýkal.

Velký úspěch čínské kosmonautiky. Nefritový králík začal jezdit po Měsíci

Vědci si to vyložili jako důkaz toho, že švábi se v druhohorách živili trusem (býložravých) dinosaurů. Navíc se vědci domnívají, že tento hmyz žil v nějakém společenství. Konec konců blízkými příbuznými švábů jsou termiti, kteří se mimochodem také živí dřevem. Aby ho dokázali strávit, mají v trávícím traktu symbiotické bakterie, které při krmení předávají svým mláďatům a druhům. Zdá se, že se švábi čeledi Blattulidae chovali podobně.   
A co se koprofagie týče. Dodnes existují druhy švábů, které se živí trusem obratlovců. V teplých tropických jeskyních se krmí netopýřím guánem,  případně trusem v jeskyních hnízdících ptáků.

Australská veležížala vypadá jako oživlá noční můra
STANISLAV DRAHNÝ 13. prosince 2013 • 22:56

Australská veležížala vypadá jako oživlá noční můra

Stanislav Drahný


Klíčová slova: reflex, dinosauriDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější