nahoru
Premium Věda

Robotičtí kurýři neznají únavu: Auta bez řidiče se rodí i v pražských Holešovicích

Jan A. Novák 5. listopadu 2021 • 15:30
Robotičtí kurýři neznají únavu: Auta bez řidiče se rodí i v pražských Holešovicích
foto: Archív

Auto, které nepotřebuje řidiče, se nikdy neunaví, nepostihne ho mikrospánek, nenadýchá alkohol při policejní kontrole ani posádce nikdo nemůže vytknout, že se nevěnuje řízení – a tak snaha o jeho vývoj budí pochopitelný zájem každého, kdo se musí pohybovat po silnicích. O autonomních vozech Apple Car nebo projektech velkých zahraničních automobilek je slyšet často, ale teprve letos v říjnu se mohli návštěvníci veletrhu Maker Faire v Praze na vlastní oči přesvědčit, že podobný projekt existuje i u nás. Zatím sice jen ve zmenšeném měřítku, ale jedním z cílů jeho tvůrců je také skutečný vůz.

Start-up Vanilla Robotics se stal jedním z projektů, jež výrobce 3D tiskáren Prusa podpořil ve svém holešovickém PrusaLabu – technologickém akcelerátoru, kde zajímaví tvůrci najdou technické zázemí a odbornou i finanční pomoc při vývoji svého hardwarového projektu. V případě Vanilla Robotics to je autonomní vozítko, které má sloužit při doručování zboží nebo dopravě až dvacetikilogramových zásilek po ulicích nebo v interiérech (ve skladech, v nemocnicích atd.). Díky kombinaci kamer, senzorů a umělé inteligence umí detekovat překážky a osoby v okolí a vytvářet si prostorovou mapu okolí, aby bezpečně dorazil k adresátovi zásilky i ve složitém prostředí.

„Podobné systémy už v zahraničí úspěšně fungují, zatím jsou ale velmi drahé,“ říká Jan Sedláček. „Naším cílem je, aby cena robotického vozíku byla tisíc eur. Snažíme se také, aby i vývoj, který financujeme ze svého, byl co nejlevnější. Mnoho komponent si proto vyrábíme sami prakticky na koleně.“

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.