nahoru
Premium Věda

S jadernými ponorkami proti datům: Podmořské kabely jsou Achilovou patou internetu

Jan A. Novák 12. října 2021 • 11:00
Dezinformace jsou hlavní zbraní hybridních válek
Dezinformace jsou hlavní zbraní hybridních válek
• foto: 
Archív

Internet je plod studené války, kdy hlavním požadavkem byla odolnost proti poškození sítě. Přesto má zranitelné místo: okolo 1,3 miliónu kilometrů podmořských kabelů. Neexistuje k nim ­alternativa, protože satelitní komunikace není schopná přenášet potřebné objemy dat požadovanou rychlostí.

Podmořské kabely se tak stávají předmětem pozornosti stratégů velmocí. V poslední době sílí tlak USA na asijské a pacifické státy, aby nezadávaly budování jejich tras čínským firmám, které o to projevují nápadný zájem. Americké úřady například uvalily sankce na společnosti, jež se chystaly propojit USA s Filipínami a Hongkongem, protože v projektech byly čínské peníze. Ministerstvo spravedlnosti konstatovalo, že by šlo o nepřijatelné riziko pro bezpečnost USA.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.