nahoru
Premium Věda

Kosmické závody: Dva miliardáři otevírají okna vesmíru dokořán

Jan A. Novák 19. července 2021 • 11:00
Kosmické závody: Dva miliardáři otevírají okna vesmíru dokořán
foto: Profimedia.cz

Úspěšný let turistického raketoplánu SpaceShipTwo, jménem Unity 22, do výšky 86 kilometrů často pojala světová média jako přelom v soukromých letech do kosmu, ale to je jen část pravdy.

Skutečný rekord je v tom, že tentokrát už neletěli jen zkušební piloti, ale celkem šest lidí. Pozornost sdělovacích prostředků přitáhla zejména skutečnost, že v posádce byl i investor programu, miliardář a dobrodruh, sir Richard Branson, který má za sebou nejen založení řady úspěšných podniků, ale i několik dobrodružných akcí, při nichž mu často šlo o život.

Kde začíná vesmír?

Kromě Bransonových peněz stojí za nesporným úspěchem především desítky let vyčerpávajícího úsilí leteckého konstruktéra Burta Rutana (a jaksi mimochodem i smrt zkušebního pilota Michaela Alsburyho), z technického hlediska nejde o rekord ani přelom, i samotná definice vesmíru, kam se SpaceShipTwo podívala, je sporná.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.