nahoru
Premium Věda

Ovládání mobilu na kůži? Případ až moc chytrého náramku

Jan A. Novák 9. března 2021 • 11:00
Náramek Cicret údajně využíval kůži jako dotykový displej
Náramek Cicret údajně využíval kůži jako dotykový displej
• foto: 
Archív

Taky vám vadí trhat si kapsy smartphonem, nebo ho dokonce každou chvíli někde zapomenete? S tím už bude brzy konec – aspoň pokud mají pravdu technologičtí nadšenci tvrdící, že budoucnost mají mobily, které udělají dotykový displej přímo z vaší kůže.

Displej je (vedle akumulátoru) nejproblematičtějším prvkem smartphonu, protože se na něj kladou protichůdné požadavky: měl by být velký, čitelný a přehledný, to ale brání další miniaturizaci celého zařízení. Nekonvenční konstruktéři proto hledají cesty, jak se obejít bez něj.

Výsledkem jedné z těchto snah údajně měl být náramek Cicret, v němž displej nahrazuje miniaturní promítačka a soustava senzorů. Princip je zdánlivě jednoduchý: v hraně náramku je projektor, který promítá obraz displeje na kůži předloktí. Senzory v náramku přitom snímají případný pohyb prstu po promítaném obrazu, takže pokožka slouží jako dotykový displej.

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.