nahoru

Potřebujeme zdravý selský rozum: Zodpovědný sedlák na rodinné farmě není žádný významný škůdce přírody

Jiří Sezemský 2. prosince 2021 • 14:00
Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
• foto: 
ČTK / Vít Šimánek

„Nepomohou nám proklamace a svazácké závazky, které jsou přijímány bez větších dopadových analýz na úkor zemědělských podnikatelů. Nepomůže ale ani strašení totální likvidací zemědělství,“ říká v rozhovoru pro Reflex Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR, zastupující 30 tisíc sedláků a dalších soukromých podnikatelů v zemědělství.

Jsou reálné cíle Zelené dohody snížit u nás do roku 2030 emise v zemědělství o polovinu?

Nezpochybňujeme „zelenější“ trend jako takový, ale sedláci z Asociace soukromého zemědělství ČR upozorňují na to, že nastavování nějakých tvrdých termínů a limitů bez toho, abychom dnes znali dostatek způsobů schůdných řešení, není správná cesta.

U těchto trendů je nutné vzít do rukou zdravý selský rozum. Nepomohou nám ani populární proklamace a svazácké závazky, které jsou přijímány bez větších dopadových analýz na úkor zemědělských podnikatelů. Nepomůže ale ani strašení totální likvidací zemědělství a přesvědčování sebe samých, že je vše v pořádku a není třeba nic měnit.

Máme za to, že zodpovědný sedlák na rodinné farmě využívá v rozumné míře dostupné přírodní zdroje a i přes použití umělých vstupů do zemědělství není žádným významným škůdcem. O všech podnicích, například o některých agroholdingových a pouze dotačně motivovaných, se tohle říct nedá. Toto místo je potřeba primárně řešit.

Jak se u toho vyrovnat s faktem, že je v Evropě rozdílná úroveň zemědělství?

Skutečně musí být vyhodnocována situace v každé zemi a teprve podle toho nastavovat limity a termíny. Například v pesticidech jsme na velmi nízké úrovni spotřeby už nyní. Musíme si také uvědomit, že v zemědělství se plánuje na řadu let dopředu a jde o vysoké investice, jež bude jen málokterý podnik schopen zvládnout. Pokud nám ještě více ubude už tak nízký počet zemědělců, situace na venkově se naopak zhorší.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.