nahoru
Premium Téma

Poklekávání a genderová korektnost aneb Olympiáda se (ne)brání politice

Petr Sokol 30. července 2021 • 18:20
Protestům proti hrám brání všude policie
Protestům proti hrám brání všude policie
• foto: 
Profimedia.cz

Oproti nedávnému fotbalovému Euru by měla být tokijská olympiáda o něco méně politická, ale ani letošní hry tlaku na politizaci v progresívním stylu nakonec neodolaly. Do Tokia platilo, že politické protesty byly na sportovištích i stupních vítězů zakázány, protože se mělo za to, že politika v žádném případě do sportu nepatří.

Letos ale Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ustoupil módě ve stylu kampaně Black Lives Mat­ter, podle níž sportovci před utkáními na znamení odporu k rasismu kolektivně pokleknou. To by podle dosud platných pravidel nebylo možné, ale MOV v červenci oznámil, že podobná gesta budou nakonec povolená, i když jen před začátkem utkání, po cestě ze šatny nebo při představování sportovců.

Neklekej na stupních!

To ovšem znamená trvající zákaz politických gest například na stupních vítězů, za něž může stále sportovcům hrozit sankce. Organizační výbor her zároveň doporučil svým týmům pro sociální sítě, aby neuveřejňovaly na oficiálních účtech her snímky klečících sportovců po tom, co v Tokiu před zápasy poklekly fotbalistky několika týmů. Tohle rozhodnutí organizátorů ale vydrželo jediný den a pak bylo opět zrušeno.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.