Kdyby startoval, mohl mít dvě medaile | Reflex.cz
nahoru

Kdyby startoval, mohl mít dvě medaile

Pavel Kovář27. srpna 2007 • 10:48
Kdyby startoval, mohl mít dvě medaile

O příběhu jednonohého cyklisty Michala Starka jsme psali minulý týden v tištěném Reflexu. Z morálních důvodů odmítl opustit Český svaz tělesně postižených sportovců (ČSTPS), jenž je několik let v soudním sporu s Českým paralympijským výborem (ČPV). A za to ho ČPV neuvěřitelným způsobem diskriminoval, čili nenominoval na mistrovství světa ve Francii, konané minulý týden v Bordeaux.

O příběhu jednonohého cyklisty Michala Starka jsme psali minulý týden v tištěném Reflexu (Špatně maskovaný podraz). Z morálních důvodů odmítl opustit Český svaz tělesně postižených sportovců (ČSTPS), jenž je několik let v soudním sporu s Českým paralympijským výborem (ČPV). A za to ho ČPV neuvěřitelným způsobem diskriminoval, čili nenominoval na mistrovství světa ve Francii, konané minulý týden v Bordeaux. Trenér handicapovaných cyklistů Viktor Zapletal lživě argumentoval, že nemá informace o Michalových výsledcích a tudíž o jeho výkonnosti.
Přitom trenér dobře věděl, že Stark letos vyhrál mimo jiné tři časovky na mezinárodních závodech v cizině – dvě v rámci EP a jednu na Světovém týdnu cyklistiky. Navíc ve všech zajel vynikající rychlostní průměr nad 40 km/hod.
Porovnejme tedy Michalovy výsledky z loňského šampionátu s umístěními a výkony jeho největších potenciálních soupeřů na letošním mistrovství světa. S těmi, s nimiž se nemohl utkat. Pokud jde o časovku, vloni byl druhý za Francouzem Thirionnetem o 18,53 sekundy. Letos vyhrál opět Thirionnet, když Ital Macchi na druhém místě byl pomalejší o 59 sekund. Třetí dojel Španěl Garcia, jenž na Itala ztratil sedm vteřin. Přitom Michal Stark porazil nedávno při Evropském poháru Garciu o minutu a deset sekund. Už z tohoto faktu lze soudit, že letos mohl myslet na medaili, možná i na tu nejcennější. Navíc by mu vyhovoval zvlněný profil trati.
Ve stíhacím závodě na 3 km skončil Stark vloni čtvrtý časem 4:01.355 min. Letos dojel ve stíhačce na třetí příčce Španěl Garcia za 4:02.780 min. a čtvrtý skončil Ital Macchi časem 4:04.289. Michal by s loňským časem mohl být třetí, tedy medailový. O tom, že měl opravdu dobrou formu, svědčí jeho výkon ze 13. srpna na pražském Třebešíně. Tady zajel na betonové dráze 4:16.08. Před loňským šampionátem testoval formu na stejném oválu za 4:22.06. Loni ve švýcarském Aigle, stejně tak letos v Bordeaux, se závodilo na dřevěné a tudíž rychlejší dráze.
Co říká Michal názoru, že mohl získat v Bordeaux dvě medaile? „Odhadovat takto umístění ve sportu je ošidné, v cyklistice o to více. Mohl bych se třeba špatně vyspat a vše by dopadlo jinak. Nejvíc mě však mrzí fakt, že jsem se celou sezónu připravoval na její vrchol a pak jsem nedostal šanci se o přední umístění poprat. Navíc po nehorázných argumentech.“
Neuvěřitelná zloba a zášť hrstky funkcionářů ČPV připravila handicapovaného cyklistu o medailový úspěch. Nic nebylo platné, že s Michalem sympatizovali zástupci Českého svazu cyklistiky, Českého olympijského výboru a také ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Do „kompetencí“ ČPV nemohli vstoupit ... Kdyby Klub fair play uděloval anticeny, byl by Český paralympijský výbor zcela jasným kandidátem na udělení hlavní ceny této kategorie.Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější