nahoru

Domy pro chudé

JOSEF VOMÁČKA1. května 2008 • 01:02
Domy pro chudé

Tak vy ještě nebydlíte na Floridě? Ale to snad ani není možné, vždyť už jsou tam všichni! Všichni Češi, co něco znamenali, znamenají nebo, a v to pevně věříme, budou znamenat! Vždyť je tam tak levně a – jsou to zaručené zprávy – bude ještě levněji!


A co se tam dá dělat, na té Floridě? No přece bydlet, potkávat známé Čechy, něco nakoupit a chodit podél moře… Proč podél moře – to každý den? Ne, někdy si můžete poležet na balkoně, no… Ono to jinam nejde, jinde ani nejsou chodníky, ale jsou tam třeba dílny, garáže, kuchyně, sklady, no znáte to, to je okolo každého města… Ale tam je toho hodně a všude. Vždyť je ta Florida dlouhá, tak je tam toho víc, no… Taky tam bývá dusno, trochu vlhko, ale levně tam je, opravdu… Lesy tam nejsou, to máte pravdu, ale zato tam jsou krásné bažiny s tou bažinatou havětí, jak se to jmenuje…, aha, moskyti, komáři, krokodýli, prostě zábava…
Co je ale lahůdka, to jsou sloupy s dráty, prověšené volně visí a klimbají – u nás už takové nenajdete, poezie mládí (našeho). Hory? Kde by se tam vzaly, hory, to je přece do kopce, ne? A pak zase z kopce? Ale jinak můžete chodit na ty podlouhlé procházky…
No a co takhle třebas do divadla nebo do galerie nebo někam za mladými… Nepřehánějte, vždyť už jsme řekli tu náplň jednou, tak proč si vymýšlíte. Ale potkáte tu zralé osobnosti, prostě všechny Čechy, co něco znamenali, znamenají a doufám, že budou znamenat. Letadlem to tedy není moc blízko, ale zato je to tam prostě úžasné… Ty vztahy mezi lidmi, co něco znamenali. Ti se velmi rádi potkávají s těmi, co budou něco znamenat… Nedávno jsme tam viděli tak velký mahagonový stůl, nekupte to, tak pěkný a bytelný! My jsme zase posedlí po žlutých Lincolnech, ale musí být polstrované pravou žlutou kůží… Máme jich na dvorku už šest. Opravdu šikézní, v noci na to dostanete slevu. No na ten nákup! A ta mladá Nováčková má šestou operaci očních víček, nikdo by jí těch šestaosmdesát neřekl… Tam jsou úžasní doktoři!
Mám kamarádku, překladatelku, našla si levný nájem v kouzelném městě Písku. Jezdí tam s přáteli na letní pobyty. Nemá tam tedy zrovna bažiny, krokodýly, noční obchodní domy a krásné padesátileté gigoly; má tam louky, rybníky, potoky, lesy, kostely, statky, kavárny, divadlo, galerii; a hlavně lidi, co asi už nestihnou něco znamenat. Jen prostě báječné lidi. Jo, a z Prahy tam letadla pro čtyři sta cestujících nelétají. Ale rostou tam lesní jahody a houby…Související články:

J.X. Doležal: PŘEJME GROSSOVI FLORIDU! (Reflex online, 14. 4. 2008)

JOSEF VOMÁČKA