nahoru

Ještě lepší seroš, než jsme doufali: Je tu The Last of Us, kultovní videohra ve slušivém televizním kabátku

Veronika Bednářová 16. ledna 2023 • 18:20
Video se připravuje ...
Seroš X: The Last Of Us
• video: 
Reflex.cz

Očekávaný devítidílný televizní seriál The Last of Us, ve kterém se „poslední z nás“ pokoušejí zachránit nejen sebe, ale i celou planetu zničenou smrtící nákazou, začal v neděli 15. ledna na platformě HBO. Napsán a natočen byl podle stejnojmenné, kritiky i fanoušky ceněné videohry a povedl se; alespoň jeho první čtyři díly, které jsme měli šanci vidět v rámci novinářského junketu s tvůrci, scenáristy a režiséry The Last of Us Craigem Mazinem a Neilem Druckmannem.

O The Last of Us se mluví jako o nejlepší videohře minulé generace. Atmosférická, dojemná, syrová, se silnými a detailně propracovanými postavami vzbuzujícími emoce. První část, která byla představena v roce 2013, si koupilo 37 milionů uživatelů na celém světě, druhé pokračování 10 milionu lidí. The Last of Us je pak zajímavá hlavně v tom, že neřeší celý svět, ale hlavně vztahy mezi hrdiny v dlouhodobě vypjatých, krizových situacích.

Já jsem videohru The Last of Us nikdy nehrála, ale znala jsem dobře jméno jejího duchovního otce, co-prezidenta slavné firmy Naughty Dog Neila Druckmanna, jednoho z nejzajímavějších technologických mozků Silicon Valley. Obě hry, které vymyslel, tedy Uncharted a The Last of Us, jsou dnes už klasikami, pověstnými psychologickou drobnokresbou a srozumitelným, nicméně nepovrchním dějem.

Právě s Neilem Druckmannem a také americkým scénáristou Craigem Mazinem, který stojí za důležitou minisérií HBO z roku 2019 Černobyl, udělal Reflex spolu s několika dalšími zahraničními médii rozhovor; najdete jej v Reflexu číslo 3, který vychází 19. ledna. Společně vysvětlovali hlavně to, jak se jim videohru podařilo přepracovat do jiného média: co nechali, co přidali, co obrazovka snese, a naopak vyžaduje, v čem je televizní natáčení mnohem náročnější než tvorba postav v umělé videoherní realitě.

Děj hry a seriálu je stejný, minimálně hlavní kontury – v prvním, expozičním díle (je výjimečně dlouhý, má 85 minut) vypukne epidemie a Joelovi, hlavnímu hrdinovi, umírá v rukou jeho čtrnáctiletá dcera Sarah. Další díly se pak odehrávají vlastně o generaci později, kdy moc nad celou Amerikou přebírá armáda: města jsou opuštěná a vybombardovaná, žijete buď v divočině jako utečenci, nebo jako zajatci v karanténních zónách… A tak vlastně začíná ta vlastní road movie seriálu, kdy má Joel čtrnáctiletou Ellie převézt z bodu A do bodu B. Ellie je jediná, která ač kousnutá od nakažených, zůstává imunní, a tudíž vzbuzuje naději, že by se díky ní mohla vytvořit vakcína pro záchranu světa.

Podobně jako v seriálu Černobyl cítíte, že se něco strašného stane… Je tam výjimečný pocit napětí a očekávání, ale bez zbytečného násilí…

Hlavní hrdinku Ellie hraje devatenáctiletá herečka Bella Ramsey, Joela Pedro Pascal; ti jsou pro mnoho fanoušků videohry sice diskutabilní, ale pro nás, řadové televizní diváky vlastně fajn. Posuďte sami. 

Veronika BednářováPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.