Sochař Petr Váňa: Do Vánoc bude mariánský sloup stát na Staroměstském náměstí! | Reflex.cz
nahoru

Sochař Petr Váňa: Do Vánoc bude mariánský sloup stát na Staroměstském náměstí!

Dan Hrubý13. června 2019 • 11:40

Sochař a restaurátor Petr Váňa přivezl do Prahy na palubě říční lodi základní kameny, schodiště i korintskou hlavici mariánského sloupu. Nyní čeká na vyřešení poslední administrativní překážky.

Ještě v devadesátých letech se zdálo, že obnovení mariánského sloupu, respektive vztyčení jeho kopie na Staroměstském náměstí, je utopií. Jenže postupně se celý záměr stával stále reálnějším a v posledních letech to už několikrát vypadalo, že cíl sochaře Petra Váni a celé Společnosti pro obnovu mariánského sloupu je na dosah, že nás dělí od zahájení stavby jenom týdny, možná dokonce dny. 

Tajemný balkónek u Karlova mostu. Kde se na něm vzaly tři lucerny a proč nese zednářské…

Taková chvíle nastala i nyní. „Splnili jsme všechny náležitosti, které předepisuje zákon. Máme závazné stanovisko památkářů, všechna potřebná vyjádření, elektriku, plyn, vodu… Na základě toho bylo vydáno stavební povolení, proti kterému se odvolaly některé spolky, ale tato odvolání byla zamítnuta jako neopodstatněná, protože byla spíš politického rázu. Takže stavební povolení nabylo před dvěma lety právní moci a my na jeho základě můžeme začít stavět. Jediné, k čemu dosud nedošlo, je oficiální předání staveniště ze strany úředníků a vytyčení prováděcích podmínek pro zábor komunikace,“ vysvětluje Petr Váňa.

Proč jste se pokusili zahájit stavbu už před dvěma týdny?

„Za několik týdnů – přesně 22. června – by nám vypršela platnost stavebního povolení. Museli jsme začít. Od chvíle, kdy jsme kopli do země, máme pět let na to, abychom stavbu dokončili.“

Znamená to tedy, že hlasování pražského zastupitelstva ze září roku 2017, v němž stavbu mariánského sloupu odmítlo, nemá právní váhu? 

„Je to jen proklamace. Primátor, rada, zastupitelstvo nemohou zakázat nějakou stavbu – to je věc státní správy. Ve svém usnesení zastupitelstvo také jen vyzvalo radu města vedenou tehdy primátorkou Krnáčovou, aby byly učiněny právní kroky k rozvázání všech smluvních závazků. Ale žádné smlouvy od té doby rozvázány nebyly. Všechny jsou platné a my můžeme stavět. Věřím proto, že do Vánoc bude mariánský sloup na Staroměstském náměstí stát.“

Pražský bizár: Podle Královské cesty jsme žrouti trdelníku a ruští milovníci mučení!

Zároveň se ale zdá, že kritiku opětovného vztyčení mariánského sloupu neutiší ani pozlacený kalich, který byl na základě dohody katolické a protestantských církví vložen do středové niky Týnského chrámu. 

„Proč by vedle sebe nemohl stát Husův pomník a mariánský sloup jako v letech 1916 až 1918? Jsou to přece dva body české historie, z historického i architektonického hlediska se doplňují. O tom, že sloup nemá nic společného s porážkou na Bílé hoře, jak někteří lidé stále opakují, a že Hus sám nadevše uctíval mariánský kult, bylo už mnohé napsáno. Pro mě je vztyčení mariánského sloupu především symbolem smíření. Je v tom přece obrovská symbolika – když budou po letech znovu stát Hus a sloup vedle sebe. Je to výraz toho, že se lidé v Čechách mohou domluvit a usmířit.“

Tématu Mariánského sloupu se věnuje i článek v Reflexu č. 24, který je k dostání od čtvrtka 13. června 2019.

Reflex 24/2019Reflex 24/2019Foto Archív
Na Staroměstském náměstí vyrostly zábrany proti teroristům v autech. Test ukázal, že…
Socialistická Praha bez turistů a barev. Podívejte se na vzácné snímky ztraceného…

Dan HrubýVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější