Zdechovský: EU je teď hodně levicová, z brexitu se nepoučila, chyby se hledají všude jinde | Reflex.cz
nahoru

Zdechovský: EU je teď hodně levicová, z brexitu se nepoučila, chyby se hledají všude jinde

Vratislav Dostál16. února 2019 • 18:00
Zdechovský: EU je teď hodně levicová, z brexitu se nepoučila, chyby se hledají všude jinde
foto: Evropský parlament

KDU-ČSL se v nadcházejících eurovolbách bude o hlasy voličů ucházet v alianci s menšími konzervativními uskupeními. Podle europoslance Tomáše Zdechovského tím strana naplňuje ideál Josefa Luxe. Společně chtějí Evropskou unii reformovat a dále rozvíjet. Mnohdy kritizovaná EU podle Zdechovského učí nadhledu a souvislostem, zatímco Češi obyčejně vidí věci příliš černobíle.

Součástí identity KDU-ČSL v jejích novodobých dějinách, tedy po roce 1989, vždy byly křesťansko-sociální, křesťansko-nacionální nebo konzervativně-liberální prvky. Přináší aliance, kterou jste pro volby do Evropského parlamentu složili většinou s menšími konzervativními formacemi, v tomto ohledu nějakou změnu?

Naopak. Ta aliance tuto skutečnost potvrzuje. Zrovna čtu knihu o Josefu Luxovi a já si myslím, že tímto manévrem naplňujeme jeho ideu spojovat konzervativní, křesťansko-sociální a křesťansko-demokratické proudy české politiky.

Zároveň se jedná o strany proevropské, o subjekty, které se k Evropě hlásí a chtějí ji rozvíjet. Naším společným cílem je reforma Evropské unie. To je základ našeho spojenectví.

Prostor X: Rozhovor s Tomášem ZdechovskýmVIDEO Prostor X

Ghalebová: Islám mi dává sílu a hidžáb svobodu. Češi se mě bojí, muslimky tu fyzicky…

V čem má být podle vás společná Evropa jiná?

EU je momentálně v mnoha ohledech neflexibilní a ke spoustě věcí přistupuje hodně levicově, protože jejím hlavním nástrojem jsou různé regulace a kvóty. Evropská komise neumí adekvátně reagovat na nečekané události, o čemž svědčí třeba i reakce na brexit, kdy to nijak nevedlo k sebereflexi a reformě EU, jak jsem původně očekával. Chyba se hledá všude jinde, jen ne ve vlastních činech, komunikaci, přílišném tlaku na politickou korektnost apod.

Neochotou pojmenovat a řešit problémy s migranty jsme se pak obrovsky vzdálili nejen českému publiku a v tomto ohledu nezbývá než věřit, že další Evropský parlament a Komise budou víc konzervativní a pravicově zaměřeny. Musíme umět komunikovat otevřeně, stavět se k problémům čelem, spojovat se za jejich řešením a udělat důležité reformy, protože skutečná ekonomická krize může brzo přijít.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE >>>

18 nejpodivnějších dětských knížek všech dob
čip 17. března 2015 • 14:10

18 nejpodivnějších dětských knížek všech dob

Rozpuštění a vypuštění. Jak zmizí britští poslanci z Evropského parlamentu? Existují 3 …

Vratislav DostálVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější