nahoru

Na Facebooku nejvíc bonzují fandové Okamury, říká kolážista Tomáš Břínek alias TMBK

Kateřina Kadlecová8. října 2018 • 15:10
Na Facebooku nejvíc bonzují fandové Okamury, říká kolážista Tomáš Břínek alias TMBK
foto: Nguyen Phuong Thao

Když jste před dvaceti lety otevřeli krabičku od sardinek, vyskočila z ní na vás Halina Pawlowská, která byla prostě všude. Dnes zaujímá podobnou pozici její zeť, společensky plachý a málomluvný kolážista Reflexu Tomáš Břínek, alias TMBK (36). Do pořadu si ho zve Jan Kraus, do zpravodajství zase ČT24; jeho nekorektní koláže plní tiskoviny i virtuální prostor. Na Facebooku ho sleduje 85 tisíc lidí, na Instagramu 120 tisíc a počet těchhle followerů každý den o pár stovek naroste stejně jako počet zhlédnutí jeho stránek, který se občas blíží deseti miliónům měsíčně.

V minulém čísle Reflexu jsme psali o cenzuře na internetu. Máš s ní zkušenost?

Jasně že mě občas mažou. Lidi to nahlásí, Facebook to smázne. Doteď nevím, jak přesně to funguje, jen si myslím, že to nedělá robot, ale živý člověk, a že to musí být dost náročné zaměstnání. Smazáno mi něco bylo třeba sedmdesátkrát osmdesátkrát a přitvrzuje to. Paradoxně nejvíc Facebooku bonzují fandové toho Okamury – slítnou se na tebe jak vosí komando, kdykoli proti němu něco postneš.

Tvé koláže jsou většinou politické. Do jaké míry politiku sleduješ?

Vůbec jí nerozumím, věnuju se jen jejímu bulvárnímu okraji. Jako politik bych byl úplně ztracený. Ale proč bych se s nimi vlastně měl měřit? Teď jsem udělal fór na zuřící Serenu Williamsovou a lidi mi v diskusi psali: „Až, chlapečku, dokážeš to co ona, tak si z ní dělej legraci, ano?“ To je nesmysl, co?

Kolikrát už se s tebou někdo ­soudil?

Bohužel ani jednou! Nikdo mi ani nenabančil, i to vyhrožování přišlo jen párkrát, natožpak soud. Možná mají špatnou adresu a posílají obsílky někam jinam.


Na výber z koláží TMBK se podívejte do galerie:


Sice se většinou zaměřuješ na politický čtyřlístek Okamura, Zeman, Ovčáček, Babiš, ale existuje někdo, kdo ti přijde extra vtipný a komu bys přál, aby v politice dosáhl na nějaký vyšší post a jeho vylomeniny byly víc vidět?

Miloslav Rozner z SPD, poslanec za kapelu Argema, byl zajímavá figurka – škoda že ho Okamura po těch jeho průšvizích upozadil. V poslední době mě taky baví Tomáš Řepka; netěším se, až Pan Blikanec odejde z výsluní.

Už ses někdy musel obrátit na právníka, třeba v otázce autorských práv?

Samozřejmě. A nikdo mi nikdy nic rozumného neřekl. Koláže jsou stejně jako sociální sítě nebo YouTube legislativně dost neprobádaná oblast.

Velký rozhovor s TMBK si přečtěte v aktuálním tištěném Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 4. října.

Diskuse ke článku