Na Facebooku nejvíc bonzují fandové Okamury, říká kolážista Tomáš Břínek alias TMBK | Reflex.cz
nahoru

Na Facebooku nejvíc bonzují fandové Okamury, říká kolážista Tomáš Břínek alias TMBK

Kateřina Kadlecová8. října 2018 • 15:10
Na Facebooku nejvíc bonzují fandové Okamury, říká kolážista Tomáš Břínek alias TMBK
foto: Nguyen Phuong Thao

Když jste před dvaceti lety otevřeli krabičku od sardinek, vyskočila z ní na vás Halina Pawlowská, která byla prostě všude. Dnes zaujímá podobnou pozici její zeť, společensky plachý a málomluvný kolážista Reflexu Tomáš Břínek, alias TMBK (36). Do pořadu si ho zve Jan Kraus, do zpravodajství zase ČT24; jeho nekorektní koláže plní tiskoviny i virtuální prostor. Na Facebooku ho sleduje 85 tisíc lidí, na Instagramu 120 tisíc a počet těchhle followerů každý den o pár stovek naroste stejně jako počet zhlédnutí jeho stránek, který se občas blíží deseti miliónům měsíčně.

V minulém čísle Reflexu jsme psali o cenzuře na internetu. Máš s ní zkušenost?

Jasně že mě občas mažou. Lidi to nahlásí, Facebook to smázne. Doteď nevím, jak přesně to funguje, jen si myslím, že to nedělá robot, ale živý člověk, a že to musí být dost náročné zaměstnání. Smazáno mi něco bylo třeba sedmdesátkrát osmdesátkrát a přitvrzuje to. Paradoxně nejvíc Facebooku bonzují fandové toho Okamury – slítnou se na tebe jak vosí komando, kdykoli proti němu něco postneš.

Vrazi Kuciaka možná zabili mnohem víc lidí, politici a zločinci jsou propojení i v…

Tvé koláže jsou většinou politické. Do jaké míry politiku sleduješ?

Vůbec jí nerozumím, věnuju se jen jejímu bulvárnímu okraji. Jako politik bych byl úplně ztracený. Ale proč bych se s nimi vlastně měl měřit? Teď jsem udělal fór na zuřící Serenu Williamsovou a lidi mi v diskusi psali: „Až, chlapečku, dokážeš to co ona, tak si z ní dělej legraci, ano?“ To je nesmysl, co?

Kolikrát už se s tebou někdo ­soudil?

Bohužel ani jednou! Nikdo mi ani nenabančil, i to vyhrožování přišlo jen párkrát, natožpak soud. Možná mají špatnou adresu a posílají obsílky někam jinam.


Na výber z koláží TMBK se podívejte do galerie:


Sice se většinou zaměřuješ na politický čtyřlístek Okamura, Zeman, Ovčáček, Babiš, ale existuje někdo, kdo ti přijde extra vtipný a komu bys přál, aby v politice dosáhl na nějaký vyšší post a jeho vylomeniny byly víc vidět?

Miloslav Rozner z SPD, poslanec za kapelu Argema, byl zajímavá figurka – škoda že ho Okamura po těch jeho průšvizích upozadil. V poslední době mě taky baví Tomáš Řepka; netěším se, až Pan Blikanec odejde z výsluní.

Michal David zpívá celý život milionům lidí, řekl Zeman k vyznamenání pro zpěváka

Už ses někdy musel obrátit na právníka, třeba v otázce autorských práv?

Samozřejmě. A nikdo mi nikdy nic rozumného neřekl. Koláže jsou stejně jako sociální sítě nebo YouTube legislativně dost neprobádaná oblast.

Velký rozhovor s TMBK si přečtěte v aktuálním tištěném Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 4. října.

Reflex 40/2018

Psycholog: Nenávist pražské kavárny je nechutná, Zemana by zkritizovali i za přijetí …
Lili St. Cyr: Královna striptýzu, která se několikrát pokusila dobýt Hollywood. Její…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější