Volební právo pro roboty? Musíme to řešit, říká Linda Kolaříková, právní talent roku | Reflex.cz
nahoru

Volební právo pro roboty? Musíme to řešit, říká Linda Kolaříková, právní talent roku

Jan Januš, info.cz8. února 2018 • 12:50
Linda Kolaříková
Linda Kolaříková
• foto: 
Linda Kolaříková

Česká republika možná brzy přijme speciální úpravu spojenou s umělou inteligencí, zjednodušeně zákon o robotech. Podle advokátky Lindy Kolaříkové, která se stala na konci ledna právním talentem roku 2017, totiž nemůže dlouhodobě obstát jen občanský zákoník. Kolaříková však varuje před tím, aby byla robotům v budoucnu přiznána vlastní práva.

Když skutečně vzniknou roboti, kteří se budou schopni rozhodovat zcela samostatně, co to všechno může z hlediska práva znamenat? Mohli by například dostat volební právo?

Z dnešního pohledu to považuji za zcestné. Neměli bychom se odprostit od toho, že to jsou neživé stroje. I když v Asii se již mluví o tom, že by v budoucnu mohly existovat tři kategorie existence: neživé, živé bytosti a právě roboti. Tato třetí kategorie by mohla reagovat i na takzvané hybridní roboty, obsahující prvky živých organismů. Myslím si ale, že robot by měl zůstat strojem, jinak bychom se museli bavit nejen o právu na majetek a jemu odpovídající povinnosti k náhradě škody, ale o celém katalogu práv. Nejde jen o volební právo, ale třeba i o právo na odpočinek či socializaci. Také o pracovní ocenění, pokud by roboti měli mít majetek. I ekonomicky by to ale bylo zvláštní, z čeho by pak pramenila motivace zaměstnávat roboty? Také tyto otázky ale budeme muset v souvislosti s vývojem promýšlet.

Sexuálním robotům se nevyhneme: Čeká nás umělá prostituce i prázdninové resorty se…

Čistě hypoteticky, mohl by pak třeba být člověk stíhaný za trestný čin vůči robotovi?

Bylo by to spíše nešťastné. Lidská práva jsou jasná, práva mají rovněž zvířata, i to jsou živé bytosti, které vnímají bolest nebo nepohodlí. Pokud by se ale robotům neimplementovaly určité umělé senzory bolesti či již zmíněné živé buňky ve skutečně zásadní míře, vycházelo by to jen z případného sebeuvědomění.

Neovlivní chystaná přísná právní úprava ochrany osobních dat, nařízení GDPR, vývoj robotů?

Určitě ovlivní. Mluví se o datové suverenitě a o tom, zda člověk dobrovolně poskytne svá data. Přechod na nová pravidla je samozřejmě bolestivý a drahý, jde ale také o příležitost vše vytřídit. V robotice s tím mohou a musí počítat dopředu a tomuto problému se přizpůsobit. Pokud si někdo pamatuje všechno, co vidí, nikdo ho za to postihovat nemůže, ale pokud to robot nahrává na kameru, jde o jinou situaci a s tím se musí právě vývoj vyrovnat. Naopak, pokud vývoj pokročí, bude mu časem nutné přizpůsobit i toto nařízení a zákony.

Celý rozhovor si přečtěte na webu Info.cz >>>

Nová revoluce: Sofia je první robot na světě, který získal občanství, udělila mu ho…
Ekonom Vladimír Pikora: Budeme světová špička – v likvidaci profesí

Jan Januš, info.czMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější