Nová revoluce: Sofia je první robot na světě, který získal občanství, udělila mu ho Saúdská Arábie | Reflex.cz
nahoru

Nová revoluce: Sofia je první robot na světě, který získal občanství, udělila mu ho Saúdská Arábie

Daniel Baret27. října 2017 • 15:30
Sofia, první robot se státně uznaným občanstvím
• video: 
Twitter.com

Diskuse o tom, zda nám jednou nebudou vládnout roboti, se dostala do nové fáze. V Rijádu, metropoli Saúdské Arábie, bylo tento týden uděleno prvnímu robotovi na světě státní občanství a cestovní pas. Stroj (bytost?) se jmenuje Sofia a je součástí plánu vybudování nového megaměsta a velké průmyslové zóny prošpikované nejmodernějšími technologiemi, které založila Saúdská Arábie. Celková investice do projektu má činit až 500 miliard dolarů.

„Jsem velmi pyšná za toto jedinečné ocenění,“ řekla Sofia užaslým divákům, když byla představena na technologickém fóru, které Saúdská Arábie uspořádala v Rijádu, a dostala zde občanství. „Jedná se o symbolické gesto a má naznačit moderní směr, kterým se hodlá naše země ubírat,“ informoval Saúd al-Qahtaní, poradce saúdského soudu.

Arabská modelka se prošla na veřejnosti v minisukni a vzbudila obrovský rozruch

Plán na vybudování velkolepého nového města a průmyslové zóny oznámil v minulých dnech Mohamed bin Salmán (32), který je od června letošního roku korunním princem saúdskoarabského království. To zatím žije převážně z ropy, ale do budoucna se hodlá zaměřit i na jiná odvětví. Princ k tomu představil svoji Vizi 2030. Nová zóna se jmenuje Neom, bude se rozkládat na ploše 26 500 kilometrů čtverečních a začne se budovat u hranic s Egyptem a Jordánskem na severozápadě země.

V zóně se budou věnovat především nejmodernějším technologiím na produkci potravin (ty Saúdská Arábie jako pouštní země většinou dováží), ale i zajištění „nových“ energií a výrobě zde tolik potřebné vody.

Kromě toho se Saúdská Arábie po vzoru Dubaje a dalších blízkých zemí rozhodla masivně investovat do turistického ruchu a chce u Rudého moře (jedno z nejlepších míst na potápění a šnorchlování na světě) vybudovat 50 umělých ostrovů s luxusními rezorty pro turisty.

Saúdská Arábie je zatím ve světě vnímána jako ultrakonzervativní muslimská země, kde vládne tvrdé islámské právo šaría. Chce se však více otevřít světu, protože zisky z ropy budou v budoucnosti menší.

V září král Salmán také oznámil, že od příštího roku budou moct ženy v Saúdské Arábii konečně řídit auta. Království bylo jedinou zemí na světě, kde to ženám zatím nebylo umožněno.

Otřesná výpověď ženy ze Saúdské Arábie: Máme méně práv než zvířata
Selfie, které vyvolalo bouři. Muž v Saúdské Arábii učil manželku řídit auto

Daniel BaretColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější