
„Jsem velmi pyšná za toto jedinečné ocenění,“ řekla Sofia užaslým divákům, když byla představena na technologickém fóru, které Saúdská Arábie uspořádala v Rijádu, a dostala zde občanství. „Jedná se o symbolické gesto a má naznačit moderní směr, kterým se hodlá naše země ubírat,“ informoval Saúd al-Qahtaní, poradce saúdského soudu.
Plán na vybudování velkolepého nového města a průmyslové zóny oznámil v minulých dnech Mohamed bin Salmán (32), který je od června letošního roku korunním princem saúdskoarabského království. To zatím žije převážně z ropy, ale do budoucna se hodlá zaměřit i na jiná odvětví. Princ k tomu představil svoji Vizi 2030. Nová zóna se jmenuje Neom, bude se rozkládat na ploše 26 500 kilometrů čtverečních a začne se budovat u hranic s Egyptem a Jordánskem na severozápadě země.
V zóně se budou věnovat především nejmodernějším technologiím na produkci potravin (ty Saúdská Arábie jako pouštní země většinou dováží), ale i zajištění „nových“ energií a výrobě zde tolik potřebné vody.
Kromě toho se Saúdská Arábie po vzoru Dubaje a dalších blízkých zemí rozhodla masivně investovat do turistického ruchu a chce u Rudého moře (jedno z nejlepších míst na potápění a šnorchlování na světě) vybudovat 50 umělých ostrovů s luxusními rezorty pro turisty.
Saúdská Arábie je zatím ve světě vnímána jako ultrakonzervativní muslimská země, kde vládne tvrdé islámské právo šaría. Chce se však více otevřít světu, protože zisky z ropy budou v budoucnosti menší.
V září král Salmán také oznámil, že od příštího roku budou moct ženy v Saúdské Arábii konečně řídit auta. Království bylo jedinou zemí na světě, kde to ženám zatím nebylo umožněno.