Poradce ukrajinského premiéra Mikloš: Tymošenková je pro Ukrajinu nebezpečnější než Putin | Reflex.cz
nahoru

Poradce ukrajinského premiéra Mikloš: Tymošenková je pro Ukrajinu nebezpečnější než Putin

Miroslav Cvrček13. ledna 2017 • 16:30
Ivan Mikloš, poradce ukrajinského premiéra.
Ivan Mikloš, poradce ukrajinského premiéra.
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Na Slovensku coby ministr financí zaváděl rovnou daň, ve světě má pověst úspěšného reformátora. Jeho reformátorské zkušenosti se teď snaží využít Ukrajina. Ivan Mikloš radí ukrajinskému premiérovi a o čtvrtstoletí nefungující zemi tvrdí, že má obrovský potenciál. Jak na tom Ukrajina doopravdy je?

Jak teď Rusko ovlivňuje elán Ukrajinců reformovat? Cítí, že se kvůli ruskému nebezpečí musí reformovat rychleji, nebo naopak doufají, že se o ně velký bratr z Východu postará?

Velký bratr se postará leda o to, aby Ukrajina krvácela. Myslím, že dnes už na Ukrajině iluze o Rusku skoro nikdo nemá. Dřív byla Ukrajina ve vztahu k Rusku rozpolcená. Ale po ruské invazi na Krym a východní Ukrajinu se to změnilo. Slovenský politolog Alexander Duleba řekl, že Putin sice získal Krym, ale ztratil Ukrajinu. Svou agresí totiž Ukrajinu sjednotil a vytvořil ukrajinský politický národ. Ukrajinci se semkli. A Petro Porošenko je první prezident, který byl zvolen většinově jak na západě, tak i na východě země. Na Rusko se tedy už Ukrajinci nespoléhají.

Rusko tudíž vliv už nemá?

Někteří lidé válku s Ruskem využívají proti reformám. Prý kvůli tomu nemohou jít tak rychle. Ale já říkám, že je to přesně naopak. Že válka s Ruskem je jen další důvod, proč reformy musí dělat ještě rychleji, než jsme je dělali my na Slovensku. Pokud Ukrajina chce někdy v budoucnosti získat Krym zpátky, tak se lidem na Ukrajině musí žít mnohem lépe než lidem na Krymu. To se stane jedině tehdy, když budou úspěšní ekonomicky. A Putin samozřejmě dělá všechno pro to, aby reformy úspěšné nebyly.

Velký spor o ukrajinský poklad. Vrátí se na Krym, nebo na Ukrajinu?
Tereza Stonišová 15. prosince 2016 • 17:36

Velký spor o ukrajinský poklad. Vrátí se na Krym, nebo na Ukrajinu?

Co podle vás dělá?

I když pro to nemám přímé důkazy, myslím, že podporuje ukrajinské populisty. Úspěšná Ukrajina je totiž pro Putina největší nebezpečí. Úspěšná Ukrajina znamená, že dřív nebo později bude Majdan i v Moskvě.

Počítáte mezi populisty i bývalou premiérku a tvář oranžové revoluce Juliji Tymošenkovou?

Ano. Pro Ukrajinu je Tymošenková nebezpečnější než Putin.

Proč?

S plnou silou bojuje proti reformám. Neustále proti nim burcuje v televizi, organizuje demonstrace. Dokonce proti nim chystala referendum. A pod jejím tlakem někteří politici cukli a některé reformy odložili. Zkrátka dělá všechno možné, aby reformy na Ukrajině zastavila. Možná tomu i věří, ale dělá to efektivně, její popularita roste. To je nebezpečné.

Velký rozhovor s Ivanem Miklošem si přečtěte v novém Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 12. ledna.

Reflex 02/2017

Ruská armáda může znovu přijít do Česka, propaganda dělá z lidí zombie, říká mučený…
Nová "čepice" pro Černobyl. Schovala by se pod ní i socha Svobody
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější