Velitel vzdušných sil AČR: Kdo upozorňuje na rizika, není válečný štváč
„Podstatné je, aby tady zaznělo, proč jsme vlastně začali řešit podobu taktického letectva po roce 2027,“ říká velitel Vzdušných sil AČR generálmajor PETR ČEPELKA (55). Není to muž s hlavou v oblacích, uvědomuje si současné hrozby, obrana naší země mu leží na srdci. Proto je rád, že Česká republika bude patřit do rodiny F-35.
Zaznamenal jste výrok Elona Muska?
Který myslíte?
Na platformě X sdílel video s koordinovaným rojem zřejmě čínských dronů a podivil se, že „někteří idioti stále stavějí pilotované bojové letouny jako F-35“. Co tomu říkáte?
Musk není expert na vojenské záležitosti, a pokud tvrdí, že vzdušné síly by se měly vzdát pilotovaných supersonických letounů ve prospěch dronů, tak se podle mě mýlí. Žádná země na světě nebude v dohledné době mít takové technologie, aby mohla nahradit pilotované supersonické letouny jinými nepilotovanými systémy. S jeho myšlenkou, že mohou v současné době schopnosti letounu F-35 zastat drony, se rozhodně neztotožňuji. Musk coby šéf nového ministerstva pro efektivitu vlády, jež má mimo jiné snížit byrokracii a zamezit plýtvání, ale možná silná slova zvolil záměrně. Jeho kritika je však politická, nikoliv odborná. Předpokládám, že chtěl dát najevo, že nová americká administrativa bude dbát na účelné vynakládání rozpočtových prostředků. To nic nemění na tom, že F-35 je důležitý zbraňový systém, který Spojeným státům a jejich spojencům poskytuje dominantní postavení na moderním válčišti. Není pravda, že by se letouny F-35 neosvědčily v boji, je tomu právě naopak. Letouny 5. generace jako pilotované systémy mají své důležité místo ve výzbroji vzdušných sil. Jsem rád, že Česká republika bude patřit „do rodiny F-35“. Samozřejmě jakékoliv finanční zefektivnění projektu F-35 přivítáme.
Memorandum o nákupu stíhaček F-35 letos v lednu stvrdila svým podpisem ministryně obrany Jana Černochová a americký velvyslanec Bijan Sabet. Čtyřiadvacet nadzvukových letounů F-35 Česká republika pořídí za 106 miliard, dalších 44 miliard vydá na infrastrukturu, palivo, přípravu lidí. Celkové náklady na pořízení a provoz do roku 2069 se odhadují na 322 miliard korun. Je to odpovídající cena?
Jestli se mě ptáte, zda je F-35 drahá, odpovídám vám: Nevím. Nevím, jestli se dá obrana našich občanů vyčíslit. Vím ale, že musíme mít silnou, moderní armádu. Záleží také na tom, s čím tu cenu poměřujete. Domníváte se, že obnova zničené země vyjde levněji?
Z opozice zaznívá, že si vláda kupuje předražená letadýlka a nemá na platy kuchařkám.
Nepřísluší mi hodnotit politické půtky. Letouny F-35 si státy nekupují pro potěšení, ale pro to, aby své zemi zajistily co nejúčinnější obranu. Armáda České republiky pořízení letounu 5. generace vyhodnotila jako nejlepší variantu jak pro obranu našeho vzdušného prostoru, tak pro plnění společných úkolů v NATO.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!