Video placeholde

Viliam Buchert: Legalizace marihuany je na spadnutí. Češi mají problém s úplně jinými drogami

Vláda v březnu schválila nový akční plán politiky v oblasti závislostí, podle kterého by se mělo v následujících dvou letech v této oblasti postupovat. Ačkoliv řada bodů, které jsou v plánu uvedeny, nepřekvapí, protože mají řešit pro naši společnost notorické problémy, najdou se i novinky. O tom, jak se stát hodlá v oblasti závislostí v následujících letech chovat, jsme se bavili s šéfredaktorem reflexu Viliamem Buchertem.

Asi nejzajímavějším nápadem, který by se měl v nejbližší době realizovat, je legalizace konopí pro rekreační účely. Autority doznávají, že negativní společenské dopady konopí nejsou natolik závažné, aby tuto drogu bylo nutné prohibitovat, což se na řadě ukazatelů stejně ukazuje jako nefunkční a zbytečný postup.

Naopak přitvrdit by se mělo v oblasti dosud legálních drog a závislostí, jako je alkohol, hazard nebo tabák. Tyto závislosti totiž v české společnosti mají vyšší četnost patologického výskytu a představují skutečnou zátěž pro veřejné rozpočty. Kudy by se politika státu vzhledem k těmto substancím měla ubírat, se dozvíte ve videu.

Ačkoliv se o tom málo ví, velký problém je v Česku zneužívání léků, které se týká velkého množství lidí a představuje bující epidemii. V této oblasti, podobně jako například u alkoholu a tabáku ale snahy adiktologů a lékařů o regulaci těchto látek narážejí na silný lobbing soukromé sféry, a to konkrétně producentů alkoholu a farmaceutických společností. Kolik se z vládního akčního plánu politiky v oblasti závislostí podaří prosadit, se dozvíme již brzy.