nahoru

Do Česka přichází velký problém! Co žene nahoru ceny potravin?

Dušan Šrámek 2. května 2022 • 10:00
Veronika Vrecionová
Veronika Vrecionová
• foto: 
Profimedia.cz

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu roste cena energií, zejména plynu, který je také hlavním zdrojem výroby hnojiv. Jejich cena rovněž extrémně vyletěla nahoru. K tomu se přidává obava z nedostatečné ukrajinské produkce v letošním roce a na potravinový problém je zaděláno. Reflex přináší rozhovor s Veronikou Vrecionovou (ODS), členkou výboru Evropského parlamentu pro zemědělství a rozvoj venkova.

Rostly by ceny potravin, kdyby nebylo války?

Pravděpodobně ano, ale ne tak dramaticky. Ukrajina je největší světový exportér slunečnicového oleje a jeden z největších exportérů obilí, jímž zásobuje převážně severní Afriku a Blízký východ. Obavy z nedostatku těchto produktů vedou k růstu jejich cen. Není jasné, jestli a kolik se Ukrajincům podaří zasít a následně sklidit. Ukrajinci mají nedostatek paliva i hnojiv, a navíc jim Rusové část polí zaminovali. Rusko rovněž cíleně zničilo zařízení pro export potravin z Ukrajiny, zejména přístavy, protože naprostá většina se vyváží po moři. Vyvolávání hladomoru je tradiční ruský nástroj vedení války. Je to druhá Putinova fronta.

Jsou reálné obavy z nedostatku některých potravin? Jak jsme na tom ohledně potravinové bezpečnosti, pokud by kvůli tamnímu konfliktu došlo k významným výpadkům v exportu?

Česko z Ukrajiny zásadní množství potravin nedováží, ale světový obchod je propojen, proto nedostatek obilí v jedné části světa zvýší jeho ceny i na jiných místech. Nedostatku potravin se pravděpodobně bát nemusíme, ale ceny porostou. Jak moc, to záleží na vývoji války.

Nebudeme nakonec nuceni vyvážet i na Ukrajinu, abychom zabránili nějakému novému hladomoru?

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.