nahoru

Poslanec Žáček: Zeman je pomstychtivá postava. Po volbách si bude vyřizovat účty za Vrbětice

Bohumil Pečinka 3. října 2021 • 07:30
Poslanec Žáček: Zeman je pomstychtivá postava. Po volbách si bude vyřizovat účty za Vrbětice
foto: ČTK

Vlivným členem sněmovního bezpečnostního výboru je už čtyři roky Pavel Žáček (ODS). Jak vnímá pronikání Ruska, Babišovy námluvy s Viktorem Orbánem a roli ruských tajných služeb v našem prostoru?

Proč tak usnula kauza Vrbětice? Znamenalo to, že vyšetřovatelé měli málo informací?

Kauza Vrbětice neusnula, to mohu každého ujistit. Vyšetřovatelé společně se státními zástupci postupují krok za krokem, stejně jako ministerstvo zahraničních věcí, které již oslovilo příslušné orgány Ruské federace s žádostí o právní pomoc, která ovšem byla nepřekvapivě a bryskně odmítnuta. Jsem přesvědčen, že české bezpečnostní orgány měly více informací, než mohly při vyšetřování použít, respektive zveřejnit.

Co se stalo s iniciátory výbuchu?

Jednotka zvláštního určení 29155 vojenské rozvědky GRU byla zjevně rozmetána, její příslušníci již v podstatě nesmí překročit ruské hranice, protože si nemohou být jisti, kde budou na základě mezinárodní spolupráce zatčeni a následně předáni do Velké Británie, České republiky, Bulharska či dalších zemí, kde páchali diverzní a vražedné akce. Po třech dekádách tak byly díky Vrběticím konečně narovnány česko-ruské vztahy, snížen neúnosný počet ruských diplomatů a zpravodajských důstojníků v Praze, jejich činnost byla trnem v oku nejenom naší zpravodajské komunity, ale také bezpečnostních složek okolních států. A to všechno proti vůli prezidenta Miloše Zemana, který navíc ve své první reakci na Vrbětice opět prokázal, jak mu jsou zájmy České republiky a jejích občanů úplně cizí. A také proti vůli beznázorového Andreje Babiše, absolutně závislého na Zemanovi, oscilujícímu navíc mezi Východem a Západem, a také východními kšefty kompromitovaného ministra vnitra Jana Hamáčka, jehož cesta necesta do Moskvy pod patronací Nejedlého Hradu ještě zdaleka není plně objasněna.

Základní informace o Vrběticích přinesla Bezpečnostní informační služba (BIS). Proti řádnému jmenování jejího ředitele se postavil právě Miloš Zeman. Jak to bude pokračovat?        

Jsem přesvědčen, že dosavadní ředitel BIS Michal Koudelka, jehož lidé mimo jiné ve spolupráci s Národní centrálou proti organizovanému zločinu a státními zástupci odhalili pozadí výbuchů ve Vrběticích a realizovali i další úspěšné akce proti ruským či čínským zpravodajským a vlivovým operacím, bude řádně jmenován vládou Petra Fialy do funkce. Toho si je ovšem vědom i pomstychtivý Miloš Zeman a jeho okolí a bude tlačit na oslabeného premiéra Babiše, samozřejmě za podpory SPD, a případně i KSČM, pokud se komunisté dostanou do sněmovny, aby v mezidobí do ustanovení naší vlády odvolal a nahradil některé vysoké úředníky, kteří mu nebyli po vůli.

Jaké vysoké úředníky myslíte?     

Kromě šéfů vybraných bezpečnostních složek může jít i o některé státní zástupce, náměstky ministrů či velvyslance. Na soudce by asi nedosáhl. Jsem dokonce přesvědčen, že se to týká i sociálně demokratických ministrů, protože přes všechny personální změny, které v ČSSD proběhly, bude chtít prezident dorazit sociální demokracii. 

Není 50 policistů půjčených Maďarsku na ochranu hranic jen Potěmkinova vesnice?

Samozřejmě je to Babišova předvolební potěmkiáda. Jednoznačně potřebuje, aby se zapomnělo na jeho předchozí vstřícné postoje vůči kvótám apod. Na Balkán navíc vždy posíláme policisty, jenže to by veškerá „sláva“ padla na ministra vnitra Hamáčka. Je to předvolební zneužití bezpečnostních sil. Čímž ovšem netvrdím, že by neměli Maďarům v případě potřeby pomoci hájit schengenské hranice, respektive hranice EU. To zcela jistě ano, stejně jako Polákům. Rozhodně bych ovšem prosazoval napřít veškeré síly k řešení potenciálních migračních vln v místech, kde se krize vytváří, kde jsou akutní. Na našich hranicích je to již pozdě. V tomto smyslu každý, kdo je proti zahraničním misím, ohrožuje naši bezpečnost a de facto podporuje pronikání problematických a z bezpečnostního hlediska nebezpečných skupin migrujících do nitra EU.

Co znamená, když polské hranice překračují běženci? Je to pomsta Lukašenka Polsku za podporu tamních demonstrací?

Rukopis běloruské KGB a ruských bezpečnostních složek je naprosto zřejmý. Politicky jde samozřejmě o Lukašenkovu pomstu a vytváření problémů na polské hranici a na hranici EU. Proto musíme podpořit Poláky a společně reagovat. Běženci jsou loutkami ve vysoké a nebezpečné hře, která se ovšem dříve či později obrátí proti běloruskému diktátorovi.

SPD bude možný koaliční partner Andreje Babiše. Požaduje přitom referendum o vystoupení z NATO. Myslíte, že budou úspěšní?

Pokud se tak stane, čistě hypoteticky, bude to nejenom debakl samotného Babiše, ale celé České republiky. Znamenalo by to totální změnu paradigmatu našeho návratu do Evropy a propojení v rámci euroatlantických vazeb. Prorusky orientované hnutí, zásadně zpochybňující naše členství v NATO, činnost českých zpravodajských služeb, včetně kauzy Vrbětice, odmítající zahraniční mise české armády atd., to by znamenalo diskontinuitu s celým polistopadovým vývojem. Zemanova pomsta…

Co je podle vás hlavní bezpečnostní riziko Česka ročník 2021?

Vnitropoliticky pokud by se naplnil scénář z předchozí odpovědi, zahraničněpoliticky konflikt vyvolaný Čínskou lidovou republikou anebo Ruskou federací proti našim přátelům z NATO, například Američanům, baltským státům, Rumunsku anebo Turecku. O úroveň níž, ale pro nás stejně životně důležité, jsou hybridní a kybernetické hrozby realizované a podněcované opět Ruskem a Čínou, kterým musíme soustředěně čelit. Věřím ovšem, že nová vláda jim čelit bude, že se jí podaří zásadně zvýšit naši odolnost.

Jak vnímáte z hlediska bezpečnostních rizik plynovod North Stream?

North Stream vnímám jako nebezpečnou snahu Ruska rozdělit Evropu a izolovat některé státy východní a střední Evropy.

Stalo se módním tvrdit, že za každým volebním neúspěchem jsou hybridní války Ruska a jeho pokusy ovlivňovat veřejné mínění v té či oné zemi. Co je konkrétně podle vás jejich hlavní zbraní v dezinformační válce?

Dnes již není zapotřebí mít agenty – novináře v klíčových zahraničních médiích. Vzhledem k novým komunikačním kanálům, sociálním sítím, trollím farmám apod. je možné zacílit úsilí přímo na konkrétní zemi, případně sociální skupinu, či dokonce jednotlivce. Zároveň je možné vytipovat v každé zemi či nadnárodní instituci slabá místa, mířit na ně, a tak je rozkládat. V případě České republiky například Ruská federace zpochybňuje naše vazby na EU či NATO, bilaterální vztahy s USA, naši zahraniční politiku, zpravodajské služby, zahraniční mise atd. V civilní oblasti systematicky rozkládá parlamentní demokracii, kyberneticky útočí na vybrané cíle a zneužívá naši nedávnou historii, prostě zkouší naší občanskou i politickou odolnost.

Když jste před třiceti lety dělal rozhovor s bývalým agentem StB Bittmanem, který po roce 1968 utekl k Američanům a pak přednášel o dezinformacích na amerických univerzitách, tušil jste, že Rusové znovu půjdou do ideové ofenzívy? Jsou skutečně tak úspěšní?

Ladislav Bittman byl tehdy poměrně opatrný v hodnocení možného omezení sovětského či ruského zpravodajského vlivu v Československu. Zdálo se nám tehdy vše jasné, Západ přece vyhrál na celé čáře. Až později byli odhaleni Aldrich Ames v centrále CIA a Robert Hanssen v FBI. Když se situace v Rusku relativně stabilizovala, vrátil se Putin k „starým dobrým“ metodám zpravodajské práce, infiltraci zahraničních institucí, dezinformacím a vlivovým operacím. Kreml snad jinak vládnout a řešit zahraniční vztahy ani neumí. Plošné využívání zpravodajských prostředků, nicotný právní stát, žádná kontrola, značné finanční prostředky, to vše zajišťuje relativně vysoké procento úspěšnosti. I přes úpadek ruského státu, ekonomiky, vlivu jsou Rusové schopni jako alternativa Západu získávat i ideově motivované zdroje. Zde hraje svou roli pravděpodobně jak krátká sociální paměť západního světa, tak dlouhá praxe navazující na sovětské předchůdce. A zjevně i záplava ruských dezinformací.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.