Symfonie štěkotu na závodě psích spřežení Šediváčkův long

Symfonie štěkotu na závodě psích spřežení Šediváčkův long Zdroj: Zbyněk Pecák

Závod psích spřežení Šediváčkův long se jede se na etapy. Letos trvá pět dní. Mezi etapami tráví mezinárodní účastníci čas v kempu v Deštném nebo bivakují přímo na trati.
Tento přívěs není jenom pro lidi. Po stranách má taková malá mřížovaná dvířka, za nimiž jsou kotce vystlané slámou, kde bydlí tažní psi.
Musherské tábořiště se neobejde bez řetězů. Z nich se psi přepřáhnou na tažná lana.
V Deštném v ­Orlických horách pořádají závody psích spřežení již od roku 1997
Trasa závodu vede přes hřebeny hor. Za tu dobu najedou psí spřežení i stovky kilometrů. Správně by se neměl jezdit v teplotách vyšších než patnáct stupňů, ideální je kolem minus pěti.
7 Fotogalerie

Haf a Go! V Česku se jezdí jeden z nejprestižnějších závodů psích spřežení. Jeho budoucnost je nejistá

Martin Bryś

Ani nepamatuji, kdy naposledy pořádně nasněžilo. České zimy se mění, ale i tak se už posedmadvacáté u nás jel jeden z nejprestižnějších závodů psích spřežení v Evropě. Na sněhu. Šediváčkův long láká na sport, který by v tuzemských podmínkách čekal jen málokdo. Co přiměje desítky závodníků a stovky psů strávit pět dní v Deštném v Orlických horách, jsme jeli zjistit.

Když nejste na psy zvyklí, jako nejsem já, může vás to i vyděsit. Zaštěká jeden, zaštěkají všichni. Jeden zavyje, přidají se ostatní. A jsou jich stovky. Symfonie štěkotu a vytí se line údolím a splývá se zvuky motorů projíždějících aut a hovory musherů. Časem se na to dá zvyknout, vytí a štěkot se přestanou vtírat do hlavy a stane se z nich jen takový podkres dne. Ale prvních pár minut je to skutečně mocný zážitek, jenž se asi dá zažít jen na málo místech. Třeba v kempu musherů a jejich spřežení v Deštném v ­Orlických horách.

Už od roku 1997 se tu každo­ročně koná závod psích spřežení Šediváčkův long. Jede se na etapy a letos trvá pět dní, během nichž psi a jejich páni ze všech koutů světa splynou v jeden štěkající, vyjící a čenichající organismus a přelévají se přes hřebeny hor ze strany na stranu. Za tu dobu najedou i stovky kilometrů. Mezi etapami závodu tráví čas v kempu v Deštném nebo bivakují přímo na trati. Na to si však troufne jen pár nejotrlejších musherů, kterým se docela divím. I když jsem si na sebe navlékl snad veškeré oblečení vhodné do hor a zimy, stejně jsem po chvíli zmrzlý na kost.

Psi jsou ovšem ve svém živlu, huňaté kožíšky huskyů, ale i jiných tažných plemen našly konečně svůj smysl. I když jen na pár dní v roce. Letošní závod je tak trochu dílem štěstí, ještě týden dopředu nebylo jasné, jestli se pojede, kvůli nedostatku sněhu. A longové tratě se podle pravidel mohou jet pouze na sněhu. Uvidíme, kolik ročníků se ještě povede.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!