Do skladu potravinové banky denně jezdí zástupci odběrových organizací pro jídlo potřebným

Do skladu potravinové banky denně jezdí zástupci odběrových organizací pro jídlo potřebným Zdroj: Zbyněk Pecák

Marie Svobodová dá za elektřinu měsíčně přes polovinu svého důchodu. Jídlo z bank jí pomáhá nedostat se s rozpočtem na nulu.
Z obchodních řetězců teď banky získávají hlavně čerstvé potraviny, potřebným je dál rozváží 1300 organizací
V sortimentu mobilních výdejen bude podle šéfky federace bank jídlo i drogerie. Po kraji se mají přesouvat podle poptávky.
Čerstvé jídlo z ranního svozu se musí dostat k potřebným co nejrychleji. Ze skladu se dál rozváží nejčastěji kolem poledne.
6
Fotogalerie

Krize a jídlo na poukaz: Drahé energie zvyšují výdaje mnoha lidí v nouzi, často nemají ani na základní potraviny

Jídlo z potravinových bank v Česku dostává přes čtvrt miliónu lidí. A počty žadatelů dál rostou. Podle dat federace bank dostává současná drahota do finanční tísně už i skupiny, které ještě před nedávnem v problémech nebyly. Lidé mimo systém sociálních služeb a organizací se ovšem k potravinové pomoci dostávají obtížně nebo vůbec. Právě to by měly mobilní výdejny v krajích do roka změnit. Jenže bez přiděleného poukazu to nepůjde.

Devětasedmdesátiletá Marie Svobodová žije ve vlastním domě v malém středočeském městě. Ještě před čtyřmi lety si k důchodu přivydělávala jako průvodkyně. To ale skončilo s nástupem covidu. Od té doby má jen penzi, aktuálně zhruba 12 tisíc měsíčně, k tomu přes dva tisíce příspěvek na bydlení. Úřad práce jí přidal i na elektřinu. I tak jsou ale náklady na energie v domě pro ni největším výdajem. „Minulý rok jsem doplácela 17 tisíc, předtím 13 a rok předtím sedm tisíc. Takhle se to zvedá. Protože vařím, topím, hřeji vodu, tak je to značná částka, platím 7400 korun měsíčně. A ze zbytku musím vyžít. To je dost velké umění,“ vysvětluje paní Svobodová a jde zkontrolovat zahradu. „To víte, stal se ze mě zemědělec. Pěstuju tady brambory, zeleninu, musím si nějak vypomoct,” dodává.

Nějakou dobu už jí pomáhají i balíčky z potravinové banky. Dostala se k nim přes místní Charitu. „Abych na potravinovou pomoc měla nárok, musela jsem doložit příjem a kolik platím na bydlení. To, že mi takto příležitostně vypomůžou, je pro mě velká pomoc,“ popisuje důchodkyně.

Počet lidí, kteří se obracejí na potravinové banky, prudce vzrostl. Jak probíhá distribuce jídla si přečtěte dále v reportáži.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!