
Stejně jako u nás se i ve Španělsku vedla intenzivní debata o tom, že v zimě bude třeba přidat svetr, ale terčem celonárodních vtipů téma příliš nebylo. Španělé i Portugalci jsou totiž na teplé oblečení doma během zimního období zvyklí dlouhé roky (a nejsou v Evropě sami). Jak říká Barbora Tučková z Porta, mnoho portugalských domácností nemá vůbec zavedené centrální topení, takže není výjimkou, že teplota v některých místnostech přes zimu klesne i na 14 °C, což je běžná zimní venkovní teplota.
Jak doma ušetřit bez omezování? Tipy zde >>>
V obývaných místnostech si Portugalci instalují dočasné přímotopy nebo speciální plynové teplomety. Kdo může, používá samozřejmě krb či kamna. Podobná situace je ve Španělsku, i když ve velkých městech může být centrální topení běžnější než na venkově. Obě země v posledních letech rovněž masivně investovaly do obnovitelných zdrojů energie, především solární a větrné, které využívají jejich přirozené geografické podmínky.
To potvrzuje i Laura Aznar ze španělské Valencie. „Máme tu skutečný boom solárních panelů na domech. Vláda to finančně podporuje a mnoho mých sousedů si je nainstalovalo. Letos si je nejspíš pořídím také,“ říká L. Aznar. „Moje známá mi ukázala, jak to v praxi funguje. Elektřinu z veřejné sítě odebírá jen v noci a během dne využívá svou vlastní energii. Vyrobí více, než spotřebuje, a přebytky vrací do veřejné sítě. Za to dostává finanční bonus na svůj účet,“ dodává HR konzultantka.
Ani tak se nechystali obyvatelé obou jižních zemí během nadcházející zimy přetápět. Barbora Tučková z Porta k tomu říká: „České vytápění na 22 nebo 23 °C tu neexistuje, považovalo by se za luxus a plýtvání. Pro Portugalce je mít v zimě v bytě 18 °C velmi dobrý standard. Dva svetry nebo svetr a fleecovou mikinu tu v bytě přes zimu nosí běžně každý,“ uvádí Češka se zkušeností z Česka i Portugalska. „Většina lidí zapíná topení třeba jen na dvě hodiny ráno a tři hodiny večer,“ dodává.
V létě teploty v obou zemích stoupaly až ke 40 °C, ale vlády obou zemí uplatnily s ohledem na nutnost šetřit energií nařízení o omezení klimatizace. Jižané jsou tedy o krok napřed před námi co do schopnosti se adaptovat na složitou situaci i na výrazně odlišné podmínky v létě a v zimě. Jedno je jisté: až si budete navlékat druhý či třetí svetr, vzpomeňme si, že Portugalci i Španělé to tak dělají mnoho let, a nežehrají na to.