nahoru

Johny Depp přijel do Evropy podpořit kamaráda pankáče. “V životě jsou věci, které stojí za trochu nepohodlí"

Tereza Spáčilová 3. října 2020 • 11:00
Johny Depp a jeho návštěva filmového festivalu v Curychu
• video: 
Tereza Spáčilová

“Drží mě pocit, že mám snad stále ještě co říct,” prohlásil a odpovědí mu byl potlesk sálu narvaného (jindy spíše cynickými) novináři. Johnny Depp, navzdory všem kontroverzím, provázejícím poslední roky jeho osobního života, nadále platí za vyhledávanou hvězdu, což potvrdila i jeho návštěva filmového festivalu v Curychu.

V Hollywoodu momentálně nemá moc kolegů, kteří by se za stávajících podmínek hrnuli do Evropy, notabene “jen” kvůli nízkorozpočtovému dokumentárnímu filmu. Depp na švýcarskou přehlídku dorazil, jen aby tam podpořil film o svém příteli a idolu, frontmanovi skupiny Pogues, Shanu McGowanovi. “Už ani nevím, jak dlouho se známe, ale jsem vděčný za každý rok, který jsem s ním mohl prožít. Je pro mě neuvěřitelnou inspirací, lidsky i umělecky,” složil poklonu hudebníkovi, jehož vpravdě filmový osud zpracovává Crock of Gold, snímek nesmírně působivý, vynalézavý a hravý, byť (vzhledem k McGowanově nekočírovatelné alkoholové závislosti) i značně depresivní.

Hudba předčí hraní

Na tiskovce vyhrazené jen několika světovým médiím (včetně Reflexu) byla přítomna i McGowanova žena Victoria Mary Clarkeová, o níž Depp prohlásil, že je zpěvákovým majákem a záchranou. “Lidi mají Shanea za sebevraha, mnohokrát mu předpovídali smrt. Zatím se pořád drží, a je to především Victoriina zásluha,” řekl na konto spoluproducentky, jež se, stejně jako Depp, ve filmu ocitá i před kamerou.

Po většinu filmu spolu především popíjejí, v závěru se však Depp objeví se s McGowanem na pódiu i jako kytarista na jeho narozeninovém koncertě. “Hudba je po mě nejrychlejší cestou k emoci. Když jsem začínal s herectvím, musel jsem nejdřív zjistit, co hraní vlastně je. U hudby nic zjišťovat nemusíte, vede vás sama a to je na ní to báječné!” říká herec, jenž vlastní hudební klub, který nechal slavnostně otevřít právě McGowenovi. “Tehdy se Shane rozešel s Pogues a všichni ho považovali za odepsaného. Jediný Johnny v něj nepřestal věřit!”

Poklad v kapse

Depp v Curychu rozjímal i o své vlastní kariéře. Na otázku, co ho pohání vpřed v době, která není zrovna příznivá (přes rok trvá soudní proces v němž ho jeho ex-manželka Amber Heardová viní z násilnického chování), odpověděl, že nejspíš pocit, že ještě neřekl vše.

“Mám stále na paměti slova Marlona Branda, který mi byl vzácným přítelem i učitelem. Tvrdil, že každý herec má v kapse jen omezený počet rolí, a neměl by jimi proto příliš plýtvat. Troufám si tvrdit, že já ty svoje z kapsy ještě nevytáhl všechny,” prohlásil s tím, že odmítá s kýmkoli soutěžit a prostě jen drží směr.

“Vlastně je to úplně prosté: neodbočujete, nepředjíždíte, díváte se stále dopředu. Nikdy jsem nebyl soutěživý, i proto se mi tak příčí všechny ceny a žebříčky. Jsem pěšák, který jde, neohlíží se a za cíl má cestu, nikoli výsledek.”

Tereza Spáčilová
Diskuse ke článku