nahoru

Kalousek v Reflexích o pražské koalici: Stále doufám, že Piráti přijdou k rozumu

Marek Stoniš 8. prosince 2022 • 18:00
Video se připravuje ...
Reflexe Kalouska a Stoniše 73
• video: 
reflex.cz

Úterní ztroskotání jednání o sestavení pražské vládní koalice na vládním půdorysu bylo hlavním tématem dnešního dílu Reflexí Miroslava Kalouska a Marka Stoniše.

„Doufal jsem, že se po volbách poměrně rychle podaří sestavit pražské vedení na půdorysu vládní koalice,“ řekl Miroslav Kalousek. Z krachu jednání viní oba diskutující jednoznačně dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba. Jeho strategie je podle něj nepochopitelná, protože podle poslední nabídky koalice SPOLU by Piráti získali de facto nejsilnější zastoupení v nové pražské radě. „I kdybychom brali koalici SPOLU jako jeden subjekt, pak by poměr hlasů v radě šest za SPOLU, čtyři za Piráty a jeden za STAN byl absolutně férový,“ říká Kalousek.

Oba diskutující se shodli na tom, že další příčinou krachu jednání o koalici na vládním půdorysu je spojení Pirátů s hnutím Praha sobě Jana Čižinského. „Kdyby na tuto koalici Bohuslav Svoboda přistoupil, musel by být padlý na hlavu. Stará koalice by vládla dále a ODS by v ní měla marginální postavení,“ říká Kalousek. Jako politický matador, který vedl desítky koaličních jednání na vládní i komunální úrovni, je přesvědčen, že přichází čas k tomu, aby do hry vstoupili předsedové koaličních stran na vládní úrovni. „Ale především by se měl začít chovat jako předseda Pirátů Ivan Bartoš,“ říká. „Sleduji jej na sociálních sítích a pro něj jako by Praha neexistovala,“ dodává.

Marka Stoniše překvapují obavy uzavřít v Praze koalici SPOLU s ANO, protože vládne už v několika velkých městech. „V Plzni dokonce den po volbách uzavřeli koalici s ANO sami Piráti, a to se SPOLU ani nejednali,“ upozorňuje.

„Praha je jiný případ. Plzeň je čtvrté největší město republiky, Praha první,“ reaguje Kalousek.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.